5 kroků, jak být při hubnutí úspěšný a jak…

Ne vždy je první možnost hubnutí bývá ta správná… Než se do hubnutí pustíte, tak byste se měli přesvědčit, že daná metoda je zdravá a účinná. Můžete se inspirovat například i těmito body, které Vám pomohou v rozhodování se, která metoda je vhodná a účinná a která ne. Pokud se budete držet těchto bodů, tak byste měli uspět!

Základní kroky v zdravém hubnutí

 1. Jíst 4 – 5 krát denně
 2. Dostatečný pitný režim
 3. Dostatek pohybu
 4. Dostatek spánku
 5. Co nejméně stresu

Jíst 5 krát denně znamená

3 větší porce (snídaně, oběd, večeře) a 2 porce menší (přesnídávka, svačina). Musíte mít stále nastartovaný metabolismus naplno, aby Vám stále pracoval trávicí systém. Musíte ho stále podporovat, no ne přetěžovat: mastnými, nezdravými jídly, stresem, kávou, kouřením, alkoholem nebo jinými škodlivými prvky.

porce masa se zeleninou na dřevěné tácce

Pitný režim (dostatečný)

Na 10 kilogramů Vaší váhy, byste měli za den vypít 4 deci vody. Přepočítání je jednoduché. Někdo kdo má hmotnost 100kg, by měl denně vypít 4 litry vody. Pít je nejlépe celý den průběžně. Aby se nestalo, že vypijete litr vody najednou a bude vám špatně… Toto tělu více uškodí, než pomůže. Nejlepší je čistá voda, protože se z ní skládá i naše tělo. Slazené a kolové nápoje mají obrovské množství cukru, zatěžují trávení, ledviny a močové cesty. Káva a alkohol Vás dehydratují. Minerální vody (sycené, jemně sycené) prodlužují trávení a způsobují plynatost.

žena nalévá vodu s džbánu do poháře

Pohyb

Co nejraději děláte? Pokud je to procházka, tak choďte, když je to fotbal, tak hrajte fotbal. Každý si najde nějakou oblíbenou, zda dostupnou aktivitu … Pokud Vás nic nenapadne, tak zapojte alespoň chůzi pěšky (nezatěžuje klouby a spaluje energii). 2-3 krát týdně po půl hodině na začátek úplně stačí.

žena v sportovém oblečení kráčí po ceste

Spánek

Je velmi důležitý při hubnutí, i když se to možná nezdá. Denně alespoň 6-8 hodin. Tělu tak zabezpečíte: regeneraci organismu, dobré zpracování stravy z celého dne, abyste byli druhý den svěží a plní energie.

žena vykoukává s podpeřiny

Co nejméně stresu

Může se to zdát jako nemožné v uspěchané době ale opak je pravdou. Svůj postoj, pozitivní myšlení víte kdykoliv změnit, ale chce to mnohem více práce sám na sobě, jak změnit stravování. Zkuste si přečíst nějakou motivační literaturu, zkuste se více věnovat tomu co Vás baví a z čeho máte dobrý pocit. Když to uděláte uvidíte, že pouze pozitivní myšlení a cítění má na život úžasný dopad.

žena v plavkách, s kloboukem na hlavě se usmívá

Ať už chcete zhubnout, nebo si jen vylepšit zdraví, tak je dobré dodržovat tyto body.

 • Na místo bílého pečiva – jíst tmavé
 • Maso jíst libové – kuřecí, krůtí, hovězí, vepřové nebo ryby
 • K masu si dávat zeleninové oblohy, rýži, těstoviny – ale ne brambory, knedlík, halušky
 • Brambory konzumovat zapékané, vařené se zeleninou nebo se sýrem
 • Do polévek a specialit jako je guláš nedávat moučnou jíšku
 • Součástí Vašeho jídelníčku by měly být: ořechy, semínka, zelenina a ovoce
 • Alkohol, káva, kouření a stres – zkuste se jim vyhýbat
 • Sladkosti, zákusky, “cukrovinky”, slané “chuťovky”, chipsy, tyčinky – nejíst
 • Sladké nápoje – nepít
 • Pít čistou vodu
 • Pol hodinka, 2-3 krát týdně – oblíbeného sportu, či s dětmi na zahradě 🙂

Tak co, pustíte se do toho?

Stačí dodržet pár rad a hubnutí může být úplně jiné! Chcete zdravě zhubnout a hlavně z trvalým efektem tak se nepouštějte do žádné diety či hladovky, ale zvolte něco jemnější. Ano, zdravé hubnutí trvá déle, ale z dlouhodobého hlediska je zdravější a hlavně účinnější a jemnější na Váš organismus.

Klikněte zde a najdete rady a vzorový jídelníček, kterým se můžete inspirovat. Hubnutí nemusí být dřina!