Jíst ovoce při hubnutí?

Jíst ovoce při hubnutí?

Máte rádi ovoce? Ale, co když potřebujete zhubnout? Můžete ho jíst a pokud ano, tak kolik? Odpověď není tak jednoduchá. Ovoce je vhodné i nevhodné na hubnutí. Je důležité si vybírat vhodné druhy ovoce a jíst ho ve správný čas, …. aby Vám hubnutí neztížilo, dokonce až nezastavilo.

Ovoce je zdravé, to je fakt. Dodává tělu potřebné vitamíny, vlákninu a další živiny ale i energii (kalorie) a navíc má ovoce většinou vyšší glykemický index, což také nenahrává hubnutí.

Jelikož výrazné omezení stravy, resp. zakazování si většiny potravin při hubnutí, není ta správná cesta jak trvale dosáhnout pěknou postavu, tak ovoce by mělo zůstat součástí Vašeho jídelníčku i při hubnutí – jen ho třeba jíst ve správný čas a vybrat si vhodné druhy ovoce . Proč?

Vaše tělo denně potřebuje velké množství živin a dalších pro tělo prospěšných látek a proto pokud chcete úspěšně zhubnout, ovoce musí zůstat ve vašem jídelníčku.

Kdy jíst ovoce při hubnutí?

Jelikož je ovoce kalorické – ve srovnání např. se zeleninou má mnohem vyšší energetickou hodnotu, nejlepší je při hubnutí ovoce jíst dopoledne. V dopoledních hodinách má Vaše tělo vyšší výdej energie, takže kalorie z ovoce jednoduše spálí a neuloží si je ve formě tuku. I když je nejlepší jíst ovoce dopoledne, občas si ho můžete dát i odpoledne, zvláště pokud budete mít pak ještě nějaký pohyb (aby Vaše tělo mělo energii). Ovoce je nevhodné při hubnutí zejména tehdy pokud jej jíte na večeři nebo ještě později. Tehdy kalorie přijaté z ovoce jsou opravdu škodlivé pro Vaše hubnutí a navíc vyšší glykemický index ovoce Vám již po krátké době způsobí další choutky.

Nejpopulárnější druhy ovoce a hubnutí

Na ovoce při hubnutí se musíme dívat z více úhlů. Z pohledu živin, kalorií, … Pokud se však podíváme na ovoce z pohledu “dobroty” (to znamená, že si ho dáte mimo svého stravovacího plánu jen tak pro chuť), tak se podívejte, kolik kalorií navíc sníte a kolik aktivity budete muset vynaložit na jeho spálení.

jablkoJablko – Jablko patří mezi nejzdravější ovoce s nejnižším obsahem energetické hodnoty a proto je během hubnutí pomůckou. Obsahuje 61 Kcal na 100g. Jelikož průměrné jablko váží 200g má přibližně 122kcal.

Na spálení kalorií 1 jablka budete potřebovat
Rychlá chůze : 20 minút Běh: 8 minút

banánBanán – Má sice vyšší energetickou hodnotu kvůli obsahu sacharidů, takže při hubnutí s banány opatrně. Obsahuje 90 Kcal na 100g. Protože průměrný banán váží 200g tak je 180Kcal.

Na spálení kalorií 1 banánu budete potřebovat
Rychlá chůze : 28 minút Běh: 12 minút

hroznyHrozny – Hrozny jsou i přes svou vyšší energetickou hodnotu určitě vhodným ovocem při hubnutí, zejména pro obsah živin. Ale nepřehánějte to s ním. Obsahuje 72 Kcal na 100g. Jelikož menší strapec hrozen váží 300g tak má cca 216kcal.

Na spálení kalorií 300g hrozen budete potřebovat

Rychlá chůze : 34 minút Běh: 15 minút

MelounMeloun – Díky melounu si hydratujete své tělo podporujete i Vaše trávení a navíc močové cesty budou pracovat spolehlivější. Obsahuje 25 Kcal na 100g. Protože jeden plátek váží přibližně 300g tak je to 75kcal.

Na spálení kalorií z 300g melounu budete potřebovat
Rychlá chůze : 12 minút Běh: 5 minút

Nenašli jste zde své oblíbené ovoce? Viz energetickou hodnotu svého oblíbeného: “Energetická hodnota ovoce”

Jak jste na tom Vy? Chtělo by se vám jít v průměru na 12 minut běhat, když si při hubnutí jen tak sníte 1 kus ovoce navíc?

Zhodnocení ovoce při hubnutí

Jedna porce ovoce denně Vám při hubnutí neublíží, právě naopak. Pokud máte ovoce správně zařazeno ve svém hubnoucím plánu, tak Vám pomůže lépe se cítit, lépe vypadat a být zdravější.

Nevíte co máte jíst při hubnutí? Ovoce je jen jeden druh potravin. Chcete-li vědět jaká strava je při hubnutí nejlepší resp. nejvhodnější viz článek “Co jíst při hubnutí – strava při hubnutí”