DASH Dieta

hubnuti

Zkoušeli jste již množství diet na hubnutí, které byly prý zaručeně účinné a bez jojo efektu, ale žádná Vám nepomohla? Máme pro Vás dobrou zprávu. Vědci vynalezli novou účinnější a hlavně zdravější DASH dietu.

Možná jste už o ní něco slyšeli, ale v Americe je již třetím rokem jedna s nejlépe hodnocených diet na hubnutí.

Jak vznikla a kde se skrývá její tajemství úspěchu? To vše Vám objasníme v tomto článku o stále populárnější DASH diety.

DASH Dieta – vznik a cesta k slavné budoucnosti

Začalo to nevinně v jednom z amerických center pro zdraví, konkrétně Národní institut pro srdce, plíce a krev (National Heart, Lung, and Blood Institute – NHLBI). Původní plán byl vyvinout jídelníček pro těžce nemocné lidi, který museli přijímat pouze kvalitní, vyváženou a zdravou stravu.

Výzkum probíhal pod drobnohledem v 4 zdravotnických zařízeních s odborníky na zdraví a výživu. To znamená, že v podstatě tuto dietu vyvinuli opravdový odborníci, jejichž cílem nebylo vytvořit primárně jídelníček na hubnutí ale pro zdraví. Hlavním cílem byla dieta určena pro osoby trpící vysokým krevním tlakem (Hypertenze).

Stala se ale neočekávaná situace, během testování bylo zjištěno, že DASH Dieta pomáhá nejen snižovat hladinu cholesterolu, pomáhá proti chorobám diabetes, srdeční problémy, dokonce i proti rakovině a další zdravotní komplikace.

Ale pro nás asi nejdůležitější zpráva byla, že účinně pomáhá redukovat nadváhu a dokonce ji udržuje na správných hodnotách.

Po těchto zjištění se stala “upravená strava” v sanatoriích, jedna s nejpopulárnějších diet na světě známou pod jménem DASH Dieta.

DASH Dieta – Dvě fáze a postup

 • První Fáze: První fáze DASH Diety trvá dva týdny, během nichž konzumujete hlavně zeleninu. Během těchto dní, kdy konzumujete hlavně zeleninu, je cílem nastartovat Váš metabolismus na “vyšší otáčky” a tím se podpoří účinnější hubnutí.
 • Druhá Fáze: V druhé fázi Dash diéty přidáváte do každodenního jídelníčku větší množství ovoce, celozrnné potraviny a potraviny bohaté na bílkoviny.

Bílkoviny jsou charakteristické tím, že strava, která je obsahuje má většinou nízký nebo střední glykemický index, což při hubnutí zabrání choutkám na sladkosti. Jídla s vyšším obsahem bílkovin Vás zasytí na delší dobu.

DASH dieta – Jídelníček a stravování

Pokud se bojíte, že s DASH Dietou budete muset hladovět, Vaše obavy jsou neopodstatněné. Cílem DASH diety není složité počítání kalorií a ani dlouhé hodiny různých cviků, ale výběr těch správných potravin s obsahem dostatečně mnoho vitamínů a minerálů.

Samozřejmě při každém hubnutí je nutná i zvýšená fyzická aktivita. Doporučujeme pravidelné procházky na čerstvý vzduch, přírody nebo parku.

Povolené potraviny:

 • Drůbež, Ryby, Luštěniny, Zelenina, Sojové produkty, Nízkotučné mléčné výrobky, Vajíčka, Prospěšné tuky (avokádo, oleje, semínka, ořechy), Neslazené dezerty, Ovocné a zeleninové šťávy, bylinné čaje

Zakázané potraviny:

 • Sladkosti, Fast food, Bílé pečivo a chléb, Bílá mouka a výrobky z ní, Slazené nápoje a džusy, Těžké dresinky a omáčky, Těstoviny, Alkohol

Během držení DASH diety je stravování zamířené hlavně na příjem potravin s nízkým obsahem tuku. Dává se také do popředí hlavně potraviny s vysokým obsahem vlákniny a minerálů (vápník, hořčík, draslík).

Základem jídelníčku tvoří ovoce a zelenina, celozrnné cereálie, luštěniny, semena a ořechy. Také nízkotučné mléčné výrobky, plody moře, drůbež. Omezit musíme konzumaci sladkostí, slazených nápojů a vše ostatně kde je přidaný cukr.

Jídelníček

První fáze:

Snídaně: grahamový rohlík, ovocný jogurt, banán
Svačina: zeleninový salát s ovocem
Oběd: salát s dušenou masem na zelenině
Večeře: poloviční porce z obědu

Snídaně: grahamový rohlík, máslo, mléko, jablko
Svačina: zeleninový salát s ovocem
Oběd: libové hovězí maso, rajče a hlávkový salát
Večeře: poloviční porce z obědu

Snídaně: grahamový rohlík s jogurtem, čerstvé ovoce, ovocný džus
Svačina: zeleninový salát s ovocem
Oběd: salát s dušenou masem na zelenině
Večeře: ovocný salát z čerstvého ovoce a zeleniny

Druhá fáze:

Snídaně: cereálie s mlékem, 2x jablko, ovocný jogurt
Svačina: čerstvé ovoce
Oběd: krůtí maso, zeleninový salát, jablko
Večeře: špagety, rajčatová omáčka

Snídaně: celozrnný chléb s rostlinnou pomazánkou, ovoce
Svačina: jogurt a celozrnný rohlík
Oběd: rybí filé s bramborovou kaší
Večeře: čerstvé ovoce

Snídaně: cereálie s mlékem, 2x banán, ovocný jogurt
Svačina: čerstvé ovoce
Oběd: salát s dušenou masem na zelenině
Večeře: špagety, rajčatová omáčka

Dash dieta patří mezi nejzdravější aa nejúčinnější diety, které vsadí na pomalé ale systematické hubnutí. Pokud zapojíte do držení Dash Diety i zvýšenou fyzickou aktivitu, výsledky se brzy dostaví a vy se budete spokojeně dívat jako nadměrné kila systematicky mizí.

DASH Dieta – plusy a mínusy

Plusy

 • Vypracována a doporučována odborníky na zdraví
 • Pomalé a systematické hubnutí (eliminace JoJo efektu)
 • Pravidelné stravování bez hladovění
 • Zvýšená konzumace ovoce a zeleniny
 • Snižujete krevní tlak a hladinu cholesterolu
 • Pomáhá předejít chorobami srdce, diabetes a rakovinou
 • Ochrana před dalšími zdravotními problémy

Mínusy

 • Časově náročnější příprava jídel
 • Kontrola povolených a zakázaných potravin
 • Nutnost dodržovat jídelníček na hubnutí (jako při každé dietě)
 • První přísnější fáze Dash diety

Výsledná známka: 2