WHR index výpočet, obvod pasu …

WHR index – výpočet a vzorec. WHR hodnotí obvod pasu a obvod boků. – Resp. jejich poměr. Pokud je obvod pasu větší oproti obvodu boků, tím hůře. Proto hubnutí a WHR úzce souvisí

Co je to WHR index (Waist to hip ratio)

WHR index (Waist to hip ratio) Vám vyhodnotí Váš poměr mezi obvodem pasu a obvodem boků. Na základě výsledku WHR indexu dokážete zjistit, zda je Vaše postava riziková. Zda máte už zdravotně nebezpečnou nadváhu, zda Vám hrozí civilizační onemocnění nebo, zda můžete být se sebou spokojená / ej. Důvody horšího výsledku WHR indexu jsou dva. Špatná životospráva a genetika, resp. jejich kombinace.

WHR index – výpočet a vzorec

Výpočet WHR, resp. vzorec je jednoduchý. Vydělte obvod pasu obvodem boků a výsledek je Váš WHR index.
Obvod pasu – změřte si ho na úrovni pupku, resp. 2-3 cm pod pupkem, Obvod boků – změřte si ho pod bederními kostmi

WHR vzorec: WHR index = obvod pasu / obvod boků

Příklad: Váš pás má 100 cm a boky mají 90 cm. WHR = 100/90 = 1,11. Tedy Váš WHR index je 1,11 – vyhodnocení v tabulce

  Periferní Vyrovnaná Centrální Riziková
ženy Méně než 0,75 0,75 až 0,80 0,80 až 0,85 Více než 0,85
muži Méně než 0,85 0,85 až 0,90 0,90 až 0,95 Více než 0,95

 

  1. Periferní typ postavy – znamená, že tuk se v těle hromadí zejména na bocích a zadku, a že obvod pasu je nepoměrně menší než obvod boků – typ postavy hruška. Nejčastější příčinou toho, že Vám WHR index vyšel v tomto rozmezí je genetika. Hubnutí z boků a hýždí je v tomto případě zdlouhavější, protože bojovat proti genetice vyžaduje trpělivost. Dobrá zpráva ale je, že tento typ hromadění tuku většinou není pro zdraví nebezpečný.
  2. Vyrovnaný typ postavy – ve většině případů to znamená, že máte optimální typ postavy, resp., Že se Vám tuk ukládá v těle rovnoměrně. Ale to ještě automaticky neznamená, že nemáte nadváhu a že nepotřebujete zhubnout. Příklad: pokud jste žena a máte obvod pasu 76 cm a boků 100 cm, tak WHR index máte 0,76. Ale WHR index máte 0,76 i tehdy pokud obvod pasu máte 100 cm a obvod boků 131 cm.
  3. Centrální typ postavy – znamená to, že obvod pasu je sice menší než obvod boků, ale na břiše se Vám přece jen hromadí o něco více tuku než by bylo vhodné
  4. Rizikový typ postavy – pokud máte WHR index větší než 0,85 (ženy) a 0,95 (muži), znamená to, že se Vám na břiše hromadí nepřiměřeně hodně tuku a to přináší s sebou i zvýšené riziko civilizačních onemocnění. Takže pozor na to. Nejčastější příčina rizikového WHR je špatná životospráva. Takže popřemýšlejte nad tím, zda by Vaše priorita na nejbližší období nemělo být hubnutí.

Kdy si dát pozor

Nejvíce ohroženi jsou lidé, kterým WHR index vyšel více než 1 – Vaše břicho, resp. obvod pasu je větší než obvod boků. To už znamená, že vysloveně patříte do skupiny lidí, který jsou rizikoví ohledně civilizačních onemocnění. Takže začněte hubnout. Kdy? Nejlépe ještě dnes.
WHR index v praxi
Výsledek WHR indexu Vám sice naznačí jak na tom Vaše postava je, ale nedokážete si na základě něj určit kolik potřebujete zhubnout. Nejen proto, že se WHR index vypočítává pouze ze dvou údajů (obvod pasu a obvod boků), ale zejména proto, že nezohledňuje Vaši výšku a váhu.

Pokud si chcete udělat výpočet Vaší ideální váhy, resp. pokud chcete zjistit Vaši ideální hmotnost, udělejte si výpočet zde – “ideální váha výpočet”
Pokud chcete zhubnout, zajímavý může být pro Vás i výpočet bazálního metabolismu, který i přesto, že je pouze orientační, Vám může hodně napovědět o tom jak zhubnout. Výpočet si udělejte tady – “výpočet bazálního metabolismu“