Plavání – ideální na hubnutí i pro zdraví

Plavání je na hubnutí ideální sport. Spálíte kalorie a podpoříte i své zdraví. Intenzita, délka plavání a styl plavání rozhoduje o tom, zda Vám plavání více pomůže zhubnout, nebo nabrat svalstvo nebo zejména zlepší kondici.

Plavání

Plavání patří mezi aerobní aktivity. Plavání komplexně rozvíjí celé Vaše tělo tak, jako málokterý sport. Dokonce můžeme říci, že je bezkonkurenční. Při plavání pracují nejen velké svaly Vašeho těla, ale i ty, o kterých ani nevíte, že je máte. Plavání navíc nezatěžuje Vaše klouby a proto na rozdíl od běhání, tenisu, …. je vhodné i pro obézní lidi (ideálně na hubnutí), ale i pro lidi, který mají problémy s klouby.

Plavání – spotřeba kalorií (kcal)

Údaje jsou uváděny za 60 minut (1 hodina) plavání. Chcete-li data v kilojoulech (kj), vynásobte výslednou hodnotu číslem 4,19.

 Vaše váha je                                   60 kg                     75 kg                     90 kg
Plavání – znak (prsa) – rekreační    320 kcal                370 kcal                440 kcal
Plavání – kraul – rekreační              350 kcal                385 kcal                460 kcal

Některé zdroje uvádějí, že plavání je efektivnější na spotřebu kalorií jako např. běhání. Ale to je pravda, pokud by rozhodovala vzdálenost. Např. při plavání 1000 metrů spotřebujete více kalorií než při běhu na 1000 m , ale pokud to porovnáme vzhledem k času, tak běhání je na spalování kalorií mnohem efektivněji.

Plavání – výhody

Plavání je prostě super. Prohlédněte si, co všechno přinese plavání Vašemu zdraví a postavě.

• posiluje srdce a cévy – prevence infarktu a mozkové příhody
• zrychluje metabolismus – důležité při hubnutí
• zlepšuje vytrvalost a kondici
• plavání nezatěžuje klouby
• velmi pozitivně ovlivňuje imunitu Vašeho těla
• zvyšuje kapacitu plic – zlepšuje dýchání
• posiluje velké množství svalů
• plavání je ideální sport na hubnutí
• podporuje psychickou pohodu a potlačuje stres
• ………

Plavání – nač nezapomenout

I plavání má své zásady, které jsou nesmírně důležité – je třeba je dodržovat, pokud chcete dosáhnout kýžený efekt

  1. Technika plavání – pokud nemáte zvládnutou techniku plavání, tak se mnohem dříve unavíte, a Váš cíl zhubnout, nebo zlepšit si kondici dostane trhliny. Proto pokud neovládáte správnou techniku plavání, raději absolvujte pár hodin s trenérem, abyste dosáhli, co chcete. A nezáleží na tom, čí plavete stylem prsa, znak nebo motýlek
  2. Technika dýchání – Správné zvládnuté dýchání je při plavání mnohem více důležitější než u jiných sportech. Optimální při stylu kraul je naučit se dýchat pravidelným střídáním pravé a levé strany. Také platí jako při technice plavání, pokud si nejste jisti, raději se poraďte s trenérem.
  3. Plavání a trpělivost – bez ohledu na to, zda chcete začít plavat kvůli hubnutí, zdraví nebo kondici, při plavání platí, že musíte být trpělivý. Optimální je zařadit plavání do svého plánu alespoň 2 krát v týdnu a vydržet při plavání alespoň 3 měsíce. Tehdy dosáhnete výsledky, které očekáváte

Plavání  – hubnutí

Pokud máte nadváhu a chcete zhubnout, prvním krokem je odhodlat se k plavání. Pro někoho je pocit téměř odkryté postavy na plovárně nepřekonatelná překážka. Ale vykašlete se na to. Po ukončení hubnutí bude Vaše postava úžasná a Vy budete na sebe hrdý.

Pokud je plavání sport číslo 1, který jste si zvolili na hubnutí, tak zajděte na plovárnu alespoň 3 krát v týdnu. Ať už si zvolíte styl kraul nebo znak na tom až tak při hubnutí nezáleží. Důležité je, abyste plavaly 45 až 60 minut (nezapomeňte na správnou techniku plavání a dýchání). Pokud nemáte kondici, dávejte si krátké přestávky. Uvidíte, že časem bude přestávek méně a méně. Pokud při hubnutí kromě plavání máte i jiné sportovní aktivity, tak plavání si zařaďte do svého programu alespoň jednou týdně. V takovém případě budete ale Váš pokrok v plavání mnohem pomalejší

Plavání je na hubnutí optimální, ale nezapomeňte, že základem hubnutí je strava. Proto se kromě plavání zaměřte na vhodnou úpravu jídelníčku, abyste dosáhli to, co chcete – pěknou postavu bez nadbytečného tuku.

Běh, běhání – také výborný sport pro zdraví i na hubnutí. Spotřeba kalorií při běhu …. více v článku “běh, běhání a hubnutí”

Nordic walking – pokud nemáte rádi běh ani plavání a chcete udělat něco pro své tělo, vyzkoušejte Nordic walking …. více v článku “Nordic walking”