Sacharidová dieta

vaha ovocie

Sacharidová dieta Vám slibuje zhubnout do dvou kilogramů, za jeden týden. Délka této diety je 2-3 týdny , maximálně jeden měsíc. Díky jejímu názvu, si možná myslíte, že půjde o dietu na hubnutí při níž se budou konzumovat sacharidové (sladké) potraviny, opak je však pravdou. Při této dietě minimalizujete příjem jednoduchých cukrů a tuků na minimum a doplňujete vysoký podíl bílkovin a složené cukry. Přičemž tuk se odbourává, a při dostatečném pohybu , je nahrazován svalovou hmotou.


Po skončení této diety, jako u každé, je vysoký náběh na Jojo – efekt. Při brzkém nebo rychlém projetí na původní jídelníček si přivodíte kilogramy navíc a ještě is “parádním “plusem. Proto se hned nepouštějte do této diety, ale nejprve zvažte svůj zdravotní stav, možnosti a cíl, který chcete dosáhnout.

Sacharidová dieta – Plusy

 1. Relativně rychlá redukce hmotnosti

Sacharidová dieta – Mínusy

 1. Málo stravy ( malé porce )
 2. Chuť na sladké , vlčí hlad
 3. Jojo – efekt
 4. Omezování při hubnutí

Postup

Prohlédněte si seznam povolených potravin a promyslete si , zda máte ke kombinování stravy dostatek času a prostor (práce, škola, kuchyňka, jídelna). Přesné dodržení jídelníčku a potravin je nezbytné, abyste dosáhli efekt hubnutí. Délka této diety má být maximálně jeden měsíc, abyste se vyhnuli úbytku potřebných látek v těle.

Jídelníček – sacharidová dieta

Snídaně – vločky, jogurt, tvaroh

Svačina- celozrnné pečivo se šunkou nebo ovoce

Oběd – ryby nebo drůbež a jako přílohu rýži nebo těstoviny, či zeleninu

Svačina – zelenina, ořechy, jogurt

Večeře – Libové maso, celozrnné těstoviny, polévky, zahuštěné omáčky nebo zeleninový salát s tofu

Pokud pocítíte chuť na sladké, nebo vlčí hlad, tak si přidejte do jídelníčku nějaké ovoce, zeleninu, musli tyčinku nebo tmavé pečivo, abyste hlad zahnali. Rovněž se také napijte vody.

Pitný režim při sacharidové dietě

Nezapomínejte dodržovat pitný režim. Denně minimálně 2 litry čisté vody za den. Kávě, sirupem, minerálkám, ochuceným zda slazeným nápojům se vyhýbejte. Protože tělo dostává malé porce a nízkou energetickou hodnotu, může dojít ke vedlejším účinkem jako je bolest hlavy, únava, nízký krevní tlak, špatné vyprazdňování.

Pohyb

Cílený pohyb by měl tvořit součást vašeho životního stylu. Pokud to dosud nebyla samozřejmost , tak si alespoň dvakrát týdně najděte půl hodinku na cílený pohyb. Vyberte si něco, co Vás baví. Nic na sílu.

Sacharidová dieta – Doporučené potraviny

 1. jáhly
 2. pohanka
 3. vločky
 4. špalda
 5. celozrnné pečivo
 6. celozrnná rýže
 7. brambory
 8. luštěniny
 9. Ovoce a zelenina
 10. Bylinné čaje a čistá voda

Sacharidová dieta – Zakázané potraviny

 1. Bílá mouka, bílé pečivo
 2. Těstoviny z bílé mouky
 3. Sladkosti, čokoláda
 4. Sladké džusy, slazené nápoje
 5. sycené nápoje
 6. alkohol
 7. uzeniny
 8. Chipsy, tyčinky a ostatní slané pamlsky
 9. smažená jídla

Sacharidová dieta není na hubnutí nejhorší, avšak má své chyby. Pokud se pro ni přece jen rozhodnete , nezapomeňte na pitný režim a cílený pohyb.

Výsledná známka 2 

 

Přečtěte si také:

WRH index” “Ideální váha