Sůl při hubnutí – mořská, klasická nebo himalájská?

Ruzne druhy soli

Čím solit při hubnutí? Je to vůbec zdravé? Je mořská a himalájská sůl zdravější než klasická kuchyňská sůl? Během hubnutí, by měl být výběr potravin ještě více pod Vaším dohledem, jako když se pouze “udržujete”… Záležet Vám musí skutečně na každém detailu.

Během zdravého hubnutí byste neměli žádnou z potravin zcela vyloučit, protože úplné a chvilkové vyloučení potraviny, kterou jste před tím běžně konzumovali se Vám nemusí vyplatit. Bude to mít za následek, pouze chvilkový efekt hubnutí a po něm přijde dlouhodobější jojo-efekt, z něhož se “vymotat” je už jiná šálek kávy. Solení při hubnutí může být ale …

Sůl mořská a himalájská jsou zdravější varianty solení, pouze pokud je sůl nerafinovaná. Rafinací (proces výroby) sůl přichází o minerální látky a v soli zůstává pouze chlorid sodný.

Klasická kuchyňská sůl

Prochází rafinací, tedy je bez minerálních látek ale přidává se do ní jód. Jód se do soli přidává kvůli lepší funkci štítné žlázy, vylučování hormonem a celkové rovnováhy nervového systému. Nadbytek kuchyňské soli má za následek mnohé kardiovaskulární onemocnění a onemocnění ledvin a močových cest. Hodně rafinované soli v organismu je zátěží na cévy a ledviny, protože se organismus nadbytečně zavodňuje a málo vody se dostává z těla ven.

Krystaly soli v drevenej misce

Co obsahuje kuchyňská sůl za látky?

Sodík (chlorid sodný) a jód.

Mořská sůl

v sobě zachovává minerální látky, které z této soli dělají zdravější variantu solení a při hubnutí je vhodnější použít mořskou sůl jako klasickou kuchyňskou sůl. Mořská sůl pomáhá detoxikaci těla, zdravé pokožce, má dokonce i antiseptické účinky.

Morska sul v rukach

Co obsahuje mořská sůl za látky?

Sodík, draslík, hořčík, vápník, jód, selen, měď, chlorid sodný

Himalájská sůl

Nejzdravější forma solení či při hubnutí nebo při zdravějším životním stylu však stále zůstává himálajská sůl. Toto růžové zlato je plné minerálních látek, které nejen snadno opustí Vaše tělo, když je jejich v organismu nadbytek, ale dokáže i zlepšovat mnohé onemocnění. Himálajská sůl dokonce odkyseluje organismus a upravuje jeho celkovou rovnováhu. Při hubnutí je odkyselen organismus dost důležitý, protože překyselení organismu se mnohem těžší hubne. Dlouhodobě překyselený organismus je i “spouštěčem” mnoha onemocnění… Navzdory všem výhodám himálajské soli může některých odradit jeho vyšší cena, ale i zde platí, že za kvalitu se vyplatí zaplatit…

himalájská sůl

Co obsahuje himálajská sůl za látky?

Dusík, vodík, kyslík, fluorid, sodík, hořčík, křemík, lithium, fosfor, síra, měď, zinek, selen, jód, železo, mangan, chrom, kobalt, nikl, stříbro, vápník, draslík, brom, molybden, kadmium.

Solení, zdraví a hubnutí – kolik solit

Soli se nemusíte zcela stranit ani během hubnutí, ale naučte se to správně dávkovat…

Jednoduchá matematika, čím více solíte, tím více zatěžujete orgány, které při hubnutí musí fungovat bez nejmenšího problému, aby bylo hubnutí zdravé a trvalé. Já používám sůl pouze minimálně, protože sůl se nachází v množství potravin a ani o ní nevíme… Náš organismus denno denně zpracovává mnohem větší dávky soli, jak by měl. Denně by dospělý a zdravý člověk měl přijmout přibližně 3 gramy soli. Tím, že lidem chutná slané, častokrát si zbytečně přisolují jídla a navíc se větší množství soli vyskytuje i běžně přijaté přes mnohé potraviny, tak v realitě je denní příjem soli 4 – 5 násobně větší! V praxi to znamená, že naše tělo denně musí zpracovat 12 – 16 gramů soli. Na sůl a taky na cukr si tělo velmi rychle zvykne a pak už ztrácí měřítko, ptá stále více a více slané, protože se stává vůči slanému “imunní”… Jistě si to ani neuvědomujete a řeknete si no a co… Avšak tento vysoký příjem soli zatěžuje funkci ledvin, zadržuje se v těle mnohem více vody, než by mělo, zásobuje ho vysokými dávkami jódu, minerálních látek, které tělo neumí vyloučit a pak se tyto minerály v těle ukládají a oxidují na nebezpečné látky.

zdravý ledviny

Při hubnutí by solení mělo být “stažené” na minimum. Během hubnutí by tělo mělo být dobře odvodněny a ne se zatěžovat ještě i s velkými dávkami soli v potravinách, když musí ještě i rozpalovat tuk. Dlouhodobě zvýšeným příjmem soli je nejčastějším zdravotním problém – vysoký krevní tlak a po něm již častokrát následuje další kardiovaskulární onemocnění… No častým signálem zvýšeného příjmu solí ve stravě je i narušená funkce ledvin a tento orgán potřebujeme nutně pro naši existenci. Hubnutí a správné odvodnění jdou ruku v ruce. Zkuste se vyhýbat zbytečnému při stolování hotových jídel, omezte příjem soli na minimum a tak se vyhnete spoustě negativ, které toto solení ze sebou přináší. Solte pouze tam kde musíte (vaření rýže, těstovin, trochu do polévky, trochu na přípravu masa a podobně). Začněte sledovat a regulovat příjem soli a samozřejmě začněte si kupovat zdravější variantu soli dle Vašeho výběru… Se zdravější variantou soli a hlavně nízkými dávkami soli se Vám bude mnohem snazší hubnout a navíc bude Vaše tělo i zdravější

A nezapomeňte si dávat pozor i na umělá sladidla, které se vyskytují v mnoha potravinách. Klikněte sem a dozvíte se kde se nacházejí a pod jakými názvy.