Jak správně běhat nejen při hubnutí
Ano, běh je výborný sport. Jak ale správně běhat, abyste si běháním více neublížili než si pomohli? Běh, resp. běhání patří mezi nejpřirozenější pohyby pro naše tělo (další jsou chůze, plavání, …). Takže pokud chcete zhubnout, resp. si vylepšit zdraví a kondici, běhání je na to přímo stvořené. Pokud nevíte jak na to, nechte si poradit.
Co byste neměli podcenit před během
Tento odstavec je povinné čtení pro ty z Vás, který se chystají běhat poprvé, resp. po dlouhé době. Ale a ostatní se mohou něco dozvědět. Je jedno, zda chcete běhat kvůli hubnutí nebo zdraví, následující body nepodceňte
Poslední jídlo před běháním by nemělo být těžké, mělo by obsahovat více sacharidů a méně tuků. Měli byste ho sníst minimálně 1,5 hodiny před samotným během – aby Vám stihlo vytrávit. Pokud jíte před během například svačina (1ks ovoce, jogurt, … něco lehkého) tak stačí, aby to bylo alespoň 1 hodinu předem
Zvolte si vhodné oblečení a obuv. Oblečení by mělo být prodyšné a obuv určená na běhání.
Nejlepší bude pokud nebudete běhat po asfaltu (mnohem více se zatěžují klouby), preferujte raději přírodní stezky škvárové ovály ….
Rozvička, resp. strečink nesmí chybět, mnozí jej stále považují za ztrátu času, ale pokud jej vynecháte, snadno se může stát, že už po pár minutách si přivodíte nějaké zranění a Vaše hubnutí nebo snaha o zdravější životní styl dostane pořádnou trhlinu. Zranění bývají různé, některé Vás vyřadí na pár dní, ale často se stává, že jsou to týdny, než budete moci opět začít běhat. Takže těch pár minut na strečink si určitě najděte.
Pokud chcete vědět více o běhání při hubnutí (jak na to, spálené kalorie, …), přečtěte si článek “Běhání na hubnutí”
Jak správně běhat?
Správná technika běhu a dýchání při běhu je alfa a omega celého běhání. Rozhoduje o tom, zda budete mít z dlouhodobého hlediska z běhání radost nebo starost
Jak správně běhat – došlap chodidla
Došlap při běhu bi měl být přirozený, ztlumený–nejlepší je, když mírně dopadnete na patu a zátěž se postupně přenáší z paty ke špičce. Vyvarujte se při běhu dopadu na špičku. Tento pohyb je pro tělo nepřirozený a může Vám nesprávné zatížit končetiny
Jak správně běhat – držení těla
Tělo by při běhu mělo být vzpřímené – natažené, optimální je mírný náklon směrem dopředu, ruce jsou jemně pokrčené (nedržet jejich příliš vysoko) a ramena uvolněné.
Jak správně běhat – dýchání při běhu
Správné dýchání při běhu Vám umožní delší běh – více zvládnete. Tak jak správně dýchat při běhu?
Dýchání by mělo být hluboké (jako by nám vzduch šel až do břicha), protože mělké dýchání nedá Vašemu tělu dost kyslíku. Takže dlouhý nádech a následně dlouhý výdech. Například jeden nádech může mít délku dvou až tří kroků. Taktéž i výdech.
Nadechovat bychom se měli nosem a vysychají ústy. Pro naše tělo je to přirozené a zejména v zimě je to i prevence vůči angíně (jsme na ni náchylnější při dýchání ústy). Zní to sice jednoduše, ale problém nastává pokud na to nejste zvyklý a dýcháte jen ústy. Pokud nejste naučen dýchat nosem, po pár metrech zjistíte, že Vám chybí kyslík a nadechnete se ústy. Jednoduše nadechovat se nosem při běhu je správné, ale vyžaduje to trénink. Nejdříve se snažte nadechovat nosem při chůzi, neskúr při rychlé chůzi atd.. Po několika týdnech zvládnete nadechování se nosem i při běhu.
Pokud se Vám to zdá složité, tak prostě dýchejte ústy (jako většina), svět se nezboří.
Jak správně běhat – tepová frekvence
Závisí zejména na tom, kvůli čemu běháte. Pokud je to kvůli hubnutí, tepová frekvence, by se měla pohybových kolem 130. Z toho vyplývá, že na hubnutí je ideální spíše pomalejší běh. Takové tempo, resp. výška tepu je vhodná i pro rekreační běžce.
Jak správně běhat délka běhu
Pokud jste úplný začátečník a nemáte kondici, nejdříve si 2-3 krát běh nahraďte 30-45 minutovou rychlou chůzí. Až na 3. 4. Krát se pusťte do běhání. Není ostuda na začátku běhat jen pár minut. Pokud už nemůžete, běžte například 1-2 minuty a 1-2 minuty kráčejte a pod. Jednoduše přizpůsobte se možnostem svého těla a zdraví.
Pokud jdete běhat s někým, kdo má lepší kondičku, nesnažte se mu vyrovnat a zvolte si své tempo.
Pokud již nějakou kondici a zkušenosti s během máte, nezapomeňte jen na to, že Vaše tělo se zlepšuje, takže pokud chcete stále pokračovat, musíte si postupně přidávat – ať už v délce běhu nebo v rychlosti.
Ať už je Vaším cílem úspěšné hubnutí nebo máte jakýkoliv jiný motiv na běhání, držíme Vám palce, aby Vám běh přinesl jen samé radostné zážitky.