Oleje při hubnutí – zdravé, nezdravé, vlivy a…

Když se řekne oleje, tak si hned každý přestaví tukovou “bombu” plnou kalorií… Ano, oleje jsou skutečně plné tuků, ale to zda jsou “dobré” nebo “špatné” tuky se dá rozpoznat, podle druhu oleje. Oleje máme “zdravé” a také “nezdravé”, které jsou které??? Naučíte se je rozpoznávat a používat, i když jste ve fázi hubnutí. Dobrého tuku se nemusíte bát, právě rozumným používáním Vám vylepší fungování těla a zároveň podpoří zdravé hubnutí…

Neplatí však, že čím více “dobrého” tuku denně přijmete, tak budete hubenější nebo zdravější, ne! Pouze rozumnou konzumací víte zlepšit fungování těla a nahradit “špatný” cholesterol “dobrým”. Tuky samo o sobě tělo potřebuje, pro správnou funkci orgánů, dobrý cholesterol si játra i sama vytváří, ale nemůžete to s žádnými tuky přehánět. Při koupi olejů sledujte, načež je daný olej vhodný, některé jsou určeny na smažení, jiné jsou uváděny jako příprava na studeno, dobře čtěte popis.

Vlivy zdravých olejů na zdraví

Oleje jsou tuky, ale ty správné tuky mají množství pozitiv, podívejte se, jaké jsou to… Bez tuků se neobejdeme ani během hubnutí, je třeba vědět které jsou které…

 • Podporují imunitu a detoxikují organismus
 • Podporují trávení a vyprazdňování
 • Ochraňují a podporují růst buněk
 • Eliminují cholesterol z cév

cholesterol v tepne znizuje pohankovy caj

 • Zlepšují pevnost nehtů, vlasů a pokožky
 • Zajišťují pevné kostní tkáň
 • Zklidňují nervový systém
 • Normalizují hladinu cukru v krvi

“Zdravé” vhodné oleje při hubnutí

S ničím se to nesmí přehánět, když když budete během hubnutí volit některý nebo některé z těchto rostlinných olejů, tak určitě neuděláte špatně.

Kokosový olej

Je to rostlinný tuk, který je snad ze všech olejů nejzdravější.

Nevadí mu ani tepelná úprava, takže pokud nemáte vepřové sádlo, použijte klidně kokosový olej. Možná si budete muset zvyknout na jinou chuť jako po masti, ale myslete na to, že kokosový olej je to nej zatím na trhu.

Olivový olej

Olivový olej je s kokosovým olejem asi nejznámější pro svůj pozitivní vliv nejen na zdraví…

Olivový olej lisovaný za studena je vhodný především na studenou kuchyni, do salátů a tepelně zpracované potraviny.

Vlašský olej

Olej z vlašských ořechů není velmi populární, ale určitě si to zaslouží.

Množství zdravotních pozitiv tohoto oleje nemá dvojníka. Tento olej má jemně oříškovou chuť a je vhodný převážně do sladkých jídel. Použít jej můžete i pro venkovní zdraví (kvalitu vlasů, nehtů, pleti, kožní onemocnění…).

Lněný olej

Tento tuk obsahuje i vitamíny, které zvyšují přirozeně obranyschopnost a podporují mnohé důležité funkce těla.

Dýňový olej

Dýňový olej také není velmi známý, ale jeho pozitiva jsou skvělé…

Podpora trávení, imunity, pročištění těla, prevence před mnoha chorobami, to vše dokáže dýňový olej. Dýňový olej je vhodný do studené kuchyně a tepelně zpracovaných potravin.

Arganový olej

Arganový olej je znám především skvělým vlivem na vnější zdraví, tedy pro krásu…

Podporuje vnitřní rovnováhu těla a hlavně zkrášluje vnějšek. Zajišťuje pevné nehty, vlasy, zlepšuje pružnou pokožku a hojí rány.

Konopný olej

Tento olej z konopí nepřináší úsměv na tváři, ale podporuje imunitu, trávení, stolici, kvalitu pokožky, odstraňuje špatný tuk z cév a ještě… Konopný olej se používá především ve studené kuchyni.

Makový olej

Tento olej se hodí především pro ženy v menopauze, v dospívání nebo jen tak preventivně v každém věku, pro lepší zdraví.

Oleje lisované za studena

Obecně platí, že oleje lisované za studena jsou zdravé, protože neprošly tepelnou úpravou a proto jsou vhodné ke konzumaci také “za studena” (salát, jogurt, na chléb, kaše, koktejl nebo jen tak za lžíci do pusy).

“Nezdravé” oleje

Každý tuk ve velkém množství a pravidelně Vám může uškodit… Dávejte si pozor na tyto tuky, nekonzumujte jejich pravidelně…

 • Řepkový (geneticky modifikované semeno řepky)
 • Vepřová / kachní / kachní sádlo (ve velkém množství zvyšují “špatný” cholesterol)
 • Sójový (geneticky modifikovaná)
 • Kukuřičný (geneticky modifikovaná kukuřice)

Oleje při hubnutí

Zdravé oleje jsou při hubnutí povoleny. Střídmou konzumací víte podpořit fungování těla, trávení a také hubnutí. Zdravé oleje si přidávejte do jídel (většinou) studené kuchyně například do – jogurtu, ovocného salátu, zeleninového salátu, polévky, na rizoto, ke těstovinám, na chlebíček, do koktejlu nebo jen tak olej vypijte s vodou. Sledujte vždy přesné dávkování, které je určeno na zadním obalu.

Klikněte sem a najdete zde 4 tipy, které Vám mohou pomoci při hubnutí… Inspirujte se a nedělejte během hubnutí zbytečné chyby, které Vám hubnutí mohou zpomalit nebo až zastavit.