BMI index, vážení – negativní vliv na hubnutí

bmi, váhaBmi index, vážení, … jsou sice důležité ale mají i negativní vliv na hubnutí. Pokud chcete zhubnout, nesoustřeďte se přehnaně na tyto hodnoty.

Teorie jak zhubnout je jednoduchá – odměřte si bmi index, odvažte se, sledujte si energetickou hodnotu potravin, cvičte a hubnutí zvládnete. Jenže to je teorie, kterou většina z nás ovládá. Proč se ale většině lidí nepodaří zhubnout? Protože realita a teorie jsou velmi odlišné.

Bmi index Vám sice řekne, zda jste tlustá / ý, energetická hodnota potravin, resp. přijaté množství kalorií má rozhodující vliv na hubnutí ale často se stává, že přehnaným soustředěním se na tyto hodnoty se časem demotivuje a zhubnout se Vám nepodaří.

Příklad: 1. Ráno si změříte bmi index, odvážíte se, připravíte si jídelníček a tabulku-energetická hodnota a hurááá do hubnutí. První den se snažíte na 100% a další ráno, ještě ani nerozlepíte oči, už se stavíte na váhu plný očekávání, kolik jste zhubli. Ubude Vám např. 200 gramů, hned si vypočtete bmi index a snažíte se i druhý den. Ale další den ráno se opět postavíte na váhu a např. nezhubnete. Váš optimismus na hubnutí začne pomalu klesat. A pokud se to zopakuje ještě jeden nebo dva dny, tak Vám garantuji, že hubnutí vzdáte a neprojde ani týden.

Výsledek? Pokud se přehnaně soustředíte (denně počítáte) na bmi index, vážení, energetickou hodnotu potravin, … vždy přijde období, kdy i 3, 4 dny nezhubnete – a to Vás demotivuje. Proto pokud chcete zhubnout, važte se a počítejte si BMI index v následujících intervalech.

Vážení, BMI index a hubnutí

Optimální je vážit 1 krát týdně, případně jednou za 5 dnů – ne častěji. Pokud jste náhodou nezhubli, tak si bmi index ani nepočítejte, protože určitě nebude nižší. Bmi index si vypočítejte na začátku a pak stačí jednou za dva týdny. Pokud neznáte svůj bmi index, vypočítejte si ho zde bmi kalkulačka.

Co Vás může při hubnutí časem demotivovat

  1. Počítání energetické hodnoty každého jídla
  2. Každodenní vážení a počítání bmi indexu
  3. “Ještě dnes si dopřeju a zítra už hubnutí dodržím” – většina selže i další dny
  4. Dennodenní přehnané cvičení
  5. Po zhubnutí X kilo, nastane uspokojení a hubnutí se zastaví. Zkuste hubnutí dotáhnout do konce.
  6. Poznámky od známých (většinou tlustých známých) – “vždyť si dej”, “už si dost zhubla”, …

Jak zhubnout? Základem hubnutí je postupná a nenásilná změna stravovacích návyků, pohybu, … tak abyste si na ně zvykli a osvojili si je natrvalo. Vážení a počítání bmi indexu, energetické hodnoty potravin a jiných ukazatelů je v pořádku ale netřeba to přehánět.