Dukanova dieta – jídelníček, fáze, potraviny

hubnuti

Pomôže tolik opěvována ale i zatracovaná dieta zhubnout? Proč první tvrdí, že je to poklad na hubnutí a druzí, že nesmysl? Pomůže Vám Dukanova dieta zhubnout, nebo Vám jen způsobí zdravotní potíže?

V tomto článku najdete odpovědi na všechny otázky a sami se budete umět správně rozhodnout, zda Dukanova dieta je pro Vás ta pravá na hubnutí.

Kromě popisu diety a jídelníčku se dozvíte io tom, jaké pozitiva Dukanovej diety opěvují její nadšenci a naopak, jaké negativa zdůrazňují “odborníci”. A samozřejmě, že přidáme i naše hodnocení.

Navíc Vám pomůžeme upravit si Dukanovu dietu pro potřeby Vašeho těla a zdraví, tak aby pozitiva překonali negativa. Po přečtení tohoto článku si nezapomeňte přečíst “Jak si upravit stravu na míru“, abyste si dokázali tuto dietu, respektive stravu lépe přizpůsobit svému věku, pohlaví, rychlosti metabolismu, genetice, … a nevynechejte ani tento dobrý článek “Jak rychle zhubnout – co opravdu pomáhá

1. Dukanova dieta – o co jde?

Dukanovu dietu vytvořil francouzský lékař Pierra Dukan. Existuje již přes 30 let, ale až po roce 2000 se stala populární Již přes 12 let je Dukanova dieta hitem v dietách i mezi slavnými osobnostmi.

Výhoda Dukanovej diety ve srovnání s jinými dietami je ta, že nemáte striktně určen jídelníček ale ze 100 povolených potravin si můžete vybrat co jen chcete a kombinovat jak chcete, při dodržení základních zásad.

Vypočítejte si rychlost Vašeho metabolismu! Při hubnutí přece potřebujete vědět, kolik Vaše tělo spaluje kalorií. Více v článku “výpočet metabolismu

Dukanova dieta má jednoduchý princip. V této dietě omezuje příjem cukrů (sacharidů) a základem jsou potraviny bohaté na bílkoviny. Na začátku dodržujete bílkovinné dny, poté je střídáte se zeleninovými dny dokud nezhubnete na požadovanou hmotnost. Postupně si můžete přidat i oblíbená jídla av závěrečné fázi Dukanova dieta můžete jíst už téměř cokoliv, stačí aby jeden den v týdnu byl čistě bílkovinný. Důležité pravidlo je jíst alespoň jeden krát za den otruby.Pitný režim by se měl dodržovat od 2 do3 litrovtekutín denně, základ je čistá voda, aby tělo fungovalo jak má a také aby metabolismus pracoval správně. Pohybová aktivita musí být také, aby nám podpořila hubnutí, nastartovala metabolismus, aby byl efekt zhubnutí rychlý a trvalý. Čím více se budete hýbat, tím více zhubnete. Je vhodné mít pohyb každý den alespoň 30minut, začněte s ničím jednoduchým: kolo, brusle, běh, chůze, tanec …

2. Dukanova dieta – 4 fáze

Dukanova dieta je rozdělena do 4. fází. V první fázi (trvá jen pár dní) nastartujete své hubnutí. Druhou fázi dodržujte dokud nezhubnete na požadovanou hmotnost. Třetí fáze slouží k udržování hmotnosti a čtvrtá fáze je doživotní aby nenastal jojo efekt.

hubnutí - žena1.fáza (útočná)

V první Fáze Dukanova programu na hubnutí je důležité prudce upravit jídelníček. V pvej fázi Dukanova dieta je hubnutí nejrychleji. Dukanova dieta povoluje v první fázi jíst zejména bílkoviny a nezapomeňte na otruby. Tato fáze trvá do 10 dnů. Pokud chcete zhubnout 4 kila dodržujte ji 2 dny, pokud 8 kilo 3 dnů, jestliže 15 kilo 4 dny, …. Doporučuje se pohyb alespoň 30 minut denně

Povolené potraviny (Dukanova dieta – 1.fáze):

Maso a ryby: kuřecí, krůtí, telecí, králík, kuřecí a telecí pečeně, krůtí a kuřecí šunka, losos, treska, pstruh, štika, mořské plody

Ostatní potraviny: vajíčka, nízkotučný jogurt, nízkotučné mléko, nízkotučný sýr a tvaroh, otruby, otrubičnaté chléb, krupičné koláčky, … ..

1.fáze Dukanova dieta je nesmírně důležitá, proto se do ní pusťte, jen pokud jste odhodlán ji na 100% dodržet. Pokud Dukanova dieta porušíte již na začátku, požadovaný výsledek nedosáhnete.

Doporučené jídla, resp. jídelníček na Dukanova dieta najdete na konci článku

 

2.fáze (Střídavá)

Dukanova dieta – v této fázi povoluje střídat bílkovinné dny (z první fáze) s bílkovinné-zeleninovými dny (můžete přidat skoro každou zeleninu – kromě brambor). Nezapomínejte jíst alespoň jeden krát denně otruby a také nezapomínejte na pohyb – 30 minut. Tuto fázi Dukanova dieta dodržujte dokud nezhubnete na požadovanou hmotnost.

Povolené potraviny (Dukanova dieta – 2.fáze)

Všechny potraviny z první fáze

Zelenina (během bílkovinné-zeleninových dní): špenát, okurky, rajčata, paprika, brokolice, zelí, kedlubna, kapusta, cibule, mrkev, cviky, dýně, sója, cuketa, lilek, ….

Dukanova dieta – jídelníček na konci článku

 

3. fáze (udržovací)

Pokud jste již zhubli na požadovanou hmotnost tak 3. fázi dodržujte následovně. Každé shozené kilo krát deset dní. Zhubli jste 10 kilo, tak tuto fázi potřebujete dodržovat 100 dní. V této fázi Dukanova dieta na hubnutí si můžete přidat další potraviny. Ale 1 den v týdnu musí být čistě bílkovinný.

Povolené potraviny (Dukanova dieta – 3. fáze)

Všechny potraviny z první a druhé fáze

Další povolené potraviny: 1xdenne ovoce (kromě banánů), 1xdenne plátek celozrnného pečiva, 2x týdně těstoviny nebo rýže, 2x týdně libovolné jídlo (Konečný)

 

4.Fáza (stabilizační)

Můžete jíst všechno ale stále zdravě as mírou a 1 den v týdnu musí zůstat bílkovinný. Určitým způsobem je Dukanova dieta celoživotní.

Nezapomínejte na ovesné otruby, pohyb (už nemusí být dennodenně) a na pitný režim

plán na jídelníček na chudnutieUpravte si jídelníček na míru !!! Zohledněte v něm svůj věk, pohlaví, metabolismus, … Jak to udělat tak, aby byl opravdu účinný se dočítatDtate v článku “Jak si pripsôsobiť jídelníček na hubnutí?”

3. Dukanova dieta – jídelníček

Ideálny jídelníček na Dukanovu dietu? Existuje, jen musíte přiložit ruku k dílu a sestavit si ho na míru tak, aby Vám pomoholl zhubnout a abyste mohli jíst to, co máte raději.

Dukanova dieta – jídelníček na bílkovinné dny (vyberte si z možností)

Snídaně: jogurt, tvaroh, ovesné otruby, omeleta, čaj, káva (bez cukru), prsní šunka … ..

Svačina: jogurt, šunka, káva nebo čaj bez cukru … ..

Oběd: losos, kuřecí prsa, králík, rybí filé, ….

Svačina: tuňákový salát, koláčky z ovesných otrub, jogurt

Večeře: grilovaná ryba nebo kuřecí prsa, otrubičnaté chléb se šunkou, …… ..

Dukanova dieta – jídelníček na bílkovinné-zeleninové dny (vyberte si z možností)

Ke každému jídlu ke kterému se to hodí si přidejte zeleninu: např. otrubičnaté chléb se šunkou a rajčetem, maso se zeleninovým salátem, nebo si udělejte zeleninový salát s kuřecím masem, atd …

Důležité je, aby Váš jídelníček na Dukanova dieta nebyl jednotvárný, během dne střídejte různé povolené potraviny, nezapomínejte na pitný režim. Jednoduše si každý den večer promyslete jídelníček na další den – snadněji se Vám bude Dukanova dieta zvládat.

4. “Odborníci” versus “nadšenci” – zhodnocení Dukanovej diety

Dukanova dieta vyvolává rozbroje. Na jedné straně jsou 1. “odborníci”, kteří tvrdí že je to jen další nesmysl a na opačné jsou 2. nadšenci, kteří tvrdí, že strašně moc zhubli …… a doporučují Dukanovu dietu opravdu každému. Na třetí straně jsme mi – 3. Schudnutie.peknetelo.eu – budeme se sice subjektivní ale přece najít pravdu.

1. “Odborníci” a Dukanova dieta

Za skupinu “odborníků” (tvrdí že Dukanova dieta je nesmysl), jsme se rozhodli subjektivní zhodnotit názory, resp. článek Mira Veselého, který je zastáncem zdravé stravy při hubnutí.

Upřímně, čekali bychom objektivnější článek o Dukanovej dietě, který obsahuje i pár faktů ale kromě toho je plný polopravd a invektiv. Zde je jedna citace z jeho článku o Dukanovej dietě, která mluví za vše – za ní náš postřeh:

a – “Ti, kteří Dukanovu dietu zkusili a často v první fázi úspěšně. Po čase se však objevily různé problémy od zácpy, padání vlasů, alergie, potíží s ledvinami, zápach z úst, těžká únava někdy až s anémií a další problémy. Ti navrhují, aby ostatní s touto dietou byli opatrní. “(Zdroj: chudnutie-ako.sk) – Naše poznámka: Je odvážné tvrdit, že všichni, co ji zkusili, měli zdravotní problémy a navrhují abyste byli opatrní – bylo by dobře uvést zdroj takového tvrzení? – Čistý bulvár

2. “Nadšenci” Dukanovej diety

Těch najdete na internetu nepočítaně. Všichni vychaľujú tuto dietu do nebes, ale je taková jak tvrdí? A proč nenajdeme na stránkách o Dukanovej dietě žádné negativa – to je opravdu nemá? Za nadšence jsme vybrali stránky dukanovadieta.com – citát

“Dukanova dieta je složena ze čtyř fází, které je třeba dodržet, abyste nejen zhubli, ale jste si vysněnou váhu i udrželi.”

Naše poznámka: to opravdu můžu jíst ve čtvrté fázi cokoliv a nepřiberu? – To je opravdu nesmysl.

Naše poznámka: A neexistují žádné zdravotní rizika? Vždyť “odborníci” uvádějí, že hrozí, tak kde je pravda?

Naše poznámka: A proč si mám kupovat nějaké otruby a jinou stravu z e-shopu – Není to jen byznys?

3. Naše hodnocení – podotýkám, že subjektivní

Odpůrci píší o tom, jaká je Dukanova dieta špatná a nezohledňují fakta hovořící v její prospěch. Nadšenci zase křičí jaká je super a zapomínají na možná rizika. A jak to v takových případech bývá, pravda bude někde uprostřed.

Dukanovu dietu po zdravotní stránce můžeme zařadit mezi méně nebezpečné – jsou i horší (Samozřejmě, že před jejím držením se poraďte se svým lékařem). Hlavní riziko spočívá v tom, že u některých lidí může mít nadměrný příjem bílkovin, negativní vliv na organismus (nadměrný myslíme více než 1,2 gramu na kilogram hmotnosti denně). Problém může nastat i při nedostatku sacharidů – únava, nervozita, deprese ….

Co se hubnutí týče, tak Dukanova dieta má předpoklad pomoci Vám zhubnout pár kilo, otázkou je to, zda ji zvládnete a jestli pak nenastane jojo efekt. Největší problém Dukanovej diety je její zvládnutí – tolik nárazových změn ve stravování zvládne dotáhnout do konce jen málokdo.

Výsledná Známka – hodnocení Dukanovej diety 2-

Dukanova dieta – hodnocení

Po zvážení plusů a minusů, ať už z hlediska účinnosti, resp. z hlediska rizik, která přináší pro naše zdraví nám jako vhodná známka pro Dukanovu dietu vyšla 2-. Připomínáme ale, že naše hodnocení je subjektivní a před držením diety se o vhodnosti poraďte se svým lékařem. (Některé informace byly použity ze stránky diety.naschudnutie.sk)