Nebojte se Velikonoc: jídlo, pití a jak udržet váhu???

velka noc mama s dcerou

Všude na nás číhá dobré jídlo, pití a samy lahůdky… Jak se s tím “poprat” abych nepřibrala? Jak jíst během Velikonoc, abychom si svoji váhu ustriehli? Nebojte se, i si dopřejete ai si udržíte svou váhu!

Co jíst na Velikonoce?

Na Velikonoce je to samá lahůdka a dobrůtka ale jíst se dá s mírou i během Velikonoc a váhu hravě udržet. Během Velikonoc snídejte nějaký varianta bez pečiva, ať na ráno ušetříte nějakou kalorickou energii, vždyť během dne jí tam bude dost. Snídaně můžete mít například šunka, sýr a zelenina, nebo omeleta ze dvou vajíček se zeleninou, koktejl, jogurt s ovocem, nebo tvaroh s ovocem, nebo párky se zeleninou. Svačinu mějte ovoce nebo zeleninu, podle chuti. Obědy: pokud budete doma, tak si ho víte přizpůsobit, například, že sobě uděláte řízky bez trojobalu, manželovi klasický smažený. Salát si umíte připravit buď z čerstvé zeleniny, nebo cibulovo bramborový bez majonézy, nebo nějaký těstovinový a na místo majonézy přidejte kysanou smetanu nebo bílý jogurt. Když půjdete někam na návštěvu, tak když budou mít řízky dejte si, ale už jen s čerstvou zeleninou.

Nebo naopak pokud budete chtít bramborový majonézový salát, tak si dejte ten, ale bez řízku. Když bude obložená mísa: šunky, sýry, vajíčka a podobně, tak si klidně dejte i toto, ale bez pečiva raději, pouze s čerstvou zeleninou. Když bude koláč nebo dezert, ten si dejte alespoň s hodinovým rozestupem po obědě, ať se Vám oběd stihne natrávit a putovat do krevního oběhu. Ideální oběd by však byl: kuře s rýží a salátem 🙂 . Klasika k nezaplacení! Odpoledne na odlehčení trávení zelenina nebo ovoce. Vláknina podpoří strávení předchozího jídla. Večeři zkuste zvolit také snadnější ve formě: šunky, sýra, zeleniny, vajíčka, nebo jogurt s ovocem, tvaroh, koktejl, talíř polévky nebo menší porce nudlí salátu.

Co nejíst na Velikonoce?

Pokud si chcete ušetřit trávení, žlučník a kopec zbytečných kalorií, tak se snažte vyhnout smaženým jídlům, pokud to nepůjde, tak je konzumujte pouze s čerstvou zeleninou.

Vyhýbejte se i chipsům, křupky, tyčinkám, raději si dejte jeden Pagáč, je sice pravděpodobně z bílé mouky, ale je to menší zlo, jako kvantum soli a přepáleného tuku v chipsy. Velké množství koláčů či zákusků, vyberte si vždy jen jeden druh a pokud to půjde tak i jeden kousek. Koláče a zákusky konzumujte alespoň s jedno hodinovým rozestupem po předchozím jídle. Dejte žaludku prostor na trávení jídla. Pokud to půjde vyhněte se konzumaci majonézového salátu, raději se dojezte bramborovo-cibulového, ten má méně kalorií a je mnohem lépe stravitelný.

Co pít na Velikonoce?

Pokud si sem tam dáte nějaký alkohol, tak během Velikonoc preferujte bílé vínko.

Jasně, že ne na litry, to Vás bude hlava bolet, ale ve zdravé míře 2 – 3 deci bílého vínka zkombinovat s 2 deci vody nebo minerálky, tedy si udělat střik a ten pomalu pít. Vyšší množství cukru se ve zředěné formě snadněji uvolní do krve a nezatíží tak trávení. Pokud Vám nebere bílé, tak si dejte červené vínko nebo pivo.

Co nepít na Velikonoce?

Určitě bych vyhnula konzumaci slazených vod a tvrdému alkoholu.

alkoholicke drinky

Obě tyto druhy pití mají obrovské množství cukru, což v kombinaci s pořádným jídlem nemusí dobře zapůsobit na organismus. Po vydatném jídle má žaludek dost co dělat aby mineralizuje jídlo a natož štěpí velké množství cukru ze slazených vod či tvrdého alkoholu. Raději si dejte: neslazenou jemně perlivou minerálku, víno nebo pivo.

Pokud Vás zajímají kalorické hodnoty alkoholu a vliv na hubnutí – klikněte zde

Vidíte sami, že i během Velikonoc se dá dopřát, s ne velkými ústupky… Vyzkoušejte to!