Myslíte si, že nejíst večeři je dobrý krok? OMYL…

hubnutí a večeře - prázdný talíř s příborem

Pokud si myslíte, že během hubnutí je “nevečeřet” dobrou možností, tak jste na velkém omylu… Většina zaručených “rad” tvrdí, že večeřet je ideální do 17 hodiny, ale ani toto není tak docela pravda… Proč je to tak? Zda přestanete večeřet, nebo se na večeři pořádně přejíte, tak princip těchto chyb je velmi podobný. Večeři mít určitě musíte, ať už hubnete nebo si svoji váhu jen udržujete.

Pokud nebudete večeřet, tak celý den Vám vyjde nazmar, protože tím, že nebudete mít večeři, tak si zpomalíte celé trávení a metabolismus a tím pádem tělo nebude hubnout. Když nebudete večeřet, tak velmi riskujete, že následující dny může přijít vlčí hlad… Dobře to jistě znáte, pár dní se udržíte bez večeře a pak to někde během dne doženete. Večeře během hubnutí je důležitá a níže uvidíte co všechno můžete mávat…

Ideální je mít během dne 4 – 6 jídel

Raději si dávejte během dne pravidelné a plnohodnotné jídla, aby na Vás večer nepřišel vlčí hlad, protože pak bude tělo ptát více energie a více sníte. No a kdy si dát to poslední jídlo? Zde musíte brát v úvahu jednu velmi důležitou věc, kdy chodíte spát? Nejideálnější je mít večeři od 2 – 3 hodiny před spánkem. To, že máte večeřet do 17 hodin by mohlo platit, kdyby chodíváte spát o 19 – 20 hod… Co asi není velmi reálné.

Správná velikost a množství večeře

Věnovat se přesné gramáži není nutné, protože každý jsme individuální, máme jinou práci, zdraví, chutě, výdej energie a tím pádem potřebujeme každý něco jiného… Vycházet můžete z toho, jak velký oběd míváte, tak z něj mějte na večeři 1 / 3 nebo ½ na večeři.

grilovany losos se zeleninou

Co na večeři?

Na večeři máte velmi široký výběr, podle Vaší chuti nebo podle toho co doma máte.

Co se týče “sladkých” večeří můžete mít například 2 – 2,5 deci libovolné kaše s mletými ořechy, kokosem, kakaem, mletou skořicí nebo s trochou čerstvého ovoce na vrchu na místo cukru. Pokud nejste velmi hladový, tak si můžete připravit 2,5 – 3 deci koktejlu z libovolného druhu mléka a čerstvého ovoce. Na večeři během hubnutí si můžete dát třeba i jogurt nebo tvaroh.

Ze “slaných” večeří můžete mít například zeleninový salát s vajíčkem, tuňákem, kousky tvrdého sýra nebo s kousky libového masa. Nikdy však na večeři nemějte jen zeleninový salát, tak byste svému trávení velmi nepomohly a později by na Vás přišli vlčí hlady. Omeleta ze dvou vajíček s trochou sýra a zeleninou je také ideální volba. 1/3 až ½ porce z oběda je také dobrou volbou, když nemáte čas vařit. Na lehké večeře si můžete dát i polévku ale bez pečiva. Polévka ať obsahuje alespoň brambory, těstoviny, maso nebo více zeleniny. V polévce se vyhněte haluškám.

testoviny se zeleninou a tunakem

Na večeři se určitě vyhněte smaženým jídlům, mastným druhům masa, sladkostem, zákuskem, haluškám, knedlík, pečivu, slazeným limonádám a alkoholu.

Večeře při hubnutí je tak jistě podstatná, jako oběd nebo snídaně, takže když chcete zdravě hubnout, nesmí to tam chybět…