Umělá sladidla: jaký mají vliv na hubnutí a zdraví???

bile pilulky s flasou

Pokud máte rádi sladké, ale bílému cukru se vyhýbáte, tak si určitě přečtěte tento článek, který věnuji právě umělým sladidlům. Hubnutí je období když svůj energetický příjem máte snížit na minimum abyste spalovali co nejvíce podkožního tuku. Určitě Vám to přijde jako výhodná možnost během hubnutí, vyměnit bílý cukr, za umělé sladidlo a vyhnout se tak nadbytečným kilogramům a porouchaným zubům, ale…

O umělých sladidlech

Umělé sladidlo je 200 násobně sladší, než klasický bílý cukr. Umělé sladidlo neobsahuje skoro žádnou energetickou hodnotu, ale obsahuje celou řadu chemických látek. Bílý cukr má energetickou hodnotu, která zatěžuje trávicí trakt, glykemický index ale neobsahuje žádné chemické, “umělé” látky. Umělé sladidlo se nachází nejen v tabletové či práškové formě, ale najít jej můžete iv různých jídlech, nápojích nebo vitaminových doplňcích se kterými se denně setkáváte.

plechovky Coca-Cola

Povětšinou je v potravinách které disponují názvem jako “light”, bez cukru a podobně. Když nejste zastáncem pozorného čtení složení potravin, mohou Vám velmi snadno uniknout tyto podstatné informace a Vy se tak můžete vystavit možným rizikům, které plynou z nadměrného užívání umělých sladidel. Při hubnutí ale i během udržování Vaší hmotnosti byste měli vědět co konzumujete

Kde se nalézají umělá sladidla?

Umělá sladidla nejsou pouze v sladkostech, ale iv jiných běžných potravinách, na které si třeba dávat pozor.

Koncepce umelych, plastovych potravin

  1. Žvýkačky bez cukru
  2. Jogurty (nízkotučné, ovocné)
  3. Instantní kávy a čaje (granulované)
  4. Želatinové a zmrzlinové pokrmy
  5. Mléčné nápoje
  6. Dezerty
  7. Čokolády
  8. Pudinky
  9. Nealkoholické nápoje (ochucené)
  10. Cereálie
  11. Multivitamíny
  12. Laxativa
  13. Umělé sladidlo (jakákoliv forma)

Všechny výše vypsané jídla a nápoje obsahují umělé sladidlo a další řadu chemických látek. Pozorně čtěte složení potravin, nápojů ale i vitaminových doplňků, abyste se vyhnuli konzumaci chemických látek v umělých sladidlech.

Názvy umělých sladidel, SLEDUJTE NA OBALU

Díky tomuto seznamu můžete sledovat tyto nezdravé látky… Všímejte si a vybírejte si…

nazvy umelych sladidel

  • E 950 Acesulfam K
  • E 951 Aspartam
  • E 952 Cyklamát – kyselina cyklamové
  • E 953 Isomalt
  • E 954 Sacharin
  • E 955 Cukralóza
  • E 956 Alito
  • E 957 Thaumatin
  • E 958 Glyzírhizín
  • E 959 Neohesperidin
  • E 965 Maltitol sirup
  • E 966 Laktitol

Všechny tyto umělá sladidla jsou schváleny potravinářskou komisí EU, i přes svým “nežádoucím” účinkem. A nacházejí se v našich každodenních potravinách.

Nepříjemná pravda

Díky umělým sladidlům se zhubnout nedá. Pokud si místo cukru, sypete všude umělé sladidlo, přivoláte si spíše “rakovinu” nebo jiné zdravotní problémy ale ne “hubenou” postavu. Lidé stále nechápou, že když do sebe “dávají” samy chemické látky v potravě, lécích a nápojích, tělo Vám zdravě a trvale hubnout nebude. Je třeba pochopit, že tělo bez cukru, ať už umělého nebo bílého vydrží. Sacharidy přijímáme skoro v každém jídle, spíše než umělým přísadám začněte svou stravu směřovat na: ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné výrobky, ořechy, semínka, bylinné čaje…

Klamavý “výplod” internetu – z ovoce se tloustne, protože má hodně cukru. Z ovoce se nedá přibrat, pokud ho nejíte denně na desítky kusů v odpoledních hodinách… Co v dnešních poměrech je naprostý nesmysl, protože člověk není schopen sníst za jeden den ani dvě jablka. V ovoci se nachází tělu dobře rozpustitelný sacharid, který je na přírodní bázi, metabolismus ho hned spálí na energii, pokud mu dopřejete dobré rozestupy mezi jídly. Jezte ovoce po jednom kuse nebo po cca 100 – 120 g na svačiny a budete mít s chutěmi na sladké “svatý” klid. Ovoce ani odpoledne se netřeba bát!

letni sendvice s ovocim

“Mám velkou chuť na sladké”. Sladký návyk je jen rozmazlenost, kterou jste si sami vypěstovali. Pocit a potřeba sladkého, je jen rapidně klesání a nárůst glykemickým indexem. Co v praxi znamená – vždy když sníte něco sladkého, tak Vám Glykemický index rapidně stoupne a když se s ním tělo “popere”, tak opět rapidně klesne. Pak nastává zmiňovaná chuť na sladké, pocit žízně nebo bolesti hlavy. Tento koloběh narůstání a klesání GI je bludný kruh ze kterého se jednou musíte dostat, dokud si nepřivoláte nějakou vážnou nemoc.

Výkyvy glykemického indexu způsobují

Cukr Vám na chvíli dodá energii, ale pak nastávají tyto “účinky”…

  • Nervozitu
  • Podrážděnost
  • Výbušnost
  • Bolest hlavy
  • Žízeň
  • Únavu

Začněte sledovat své tělo a všímejte si tyto varovné signály, kterými Vám dává najevo, že Vám opět klesá hladina cukru. Tehdy neváhejte a nečekejte! Napijte se čisté vody a snězte, nejlepší, nějaké ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, mléčný nápoj nebo jogurt. Bez umělých sladidel!

Frustrovana unavena mlada zena

Co mohou způsobovat umělá sladidla?

Pokud se konzumují umělá sladidla pravidelně a ve vyšších dávkách, tak Vaše zdraví mohou čekat některé z těchto zdravotních problémů…

  1. Mozkové nádory
  2. Alzheimerova choroba
  3. Cukrovka
  4. Parkinsonova choroba
  5. Epilepsie
  6. Roztroušená skleróza
  7. Depresi
  8. Přibývání na váze
  9. Bolesti hlavy, migrény
  10. Únavu
  11. Křeče
  12. Nespavost
  13. Ztrátu paměti
  14. Bušení srdce
  15. Úzkost

Je to neuvěřitelné, ale umělé sladidlo, protože se nachází ve velkém počtu jídel a nápojů, při dlouhodobé konzumaci může způsobit tyto problémy. Hlavní problém těchto nežádoucích účinků a onemocnění je v chemické látce ASPARTAM.

ASPARTAM

Tato látka byla vynalezena náhodou, v roce 1965. Je to jedna z nejnebezpečnějších látek na trhu, která se přidává do potravin, nápojů a léků. Aspartam je bílá krystalická látka, která je 200-násobně sladší, než běžný bílý cukr. Další nebezpečný “sourozenci” Aspartamu jsou Cyklamát a Sacharin.

STOP ASPARTAME

Složení aspartamu

  1. 10% Methanol
  2. 40% kyselina asparagová
  3. 50% Fenylalalín

Pokud se chcete vyhnout jakýmkoli zdravotním problémům, sledujte prosím nutriční hodnoty a složení potravin, nikdy nemáte jistotu co se v nich nachází. Nekonzumujte potraviny a nápoje obsahující aspartam, cyklamát a sacharin! Dbejte na pestrou stravu na přírodní bázi, ne na umělé…

Kromě cukru a umělých sladidel je při hubnutí vhodné omezit i přísun soli. Klikněte sem a dozvíte se něco více o druzích soli, jak a kolik solit, co obsahují a jejich pozitivech.