3 sladidla vhodné během hubnutí. Med, stévie nebo javorový sirup?

Ani během hubnutí nesmíte přestat přijímat sacharidy a pokud si to vyžádá situace, tak si třeba dobře vybrat, čímž se “osladit”. Máte zde 3 zdravější sladidla a dozvíte se, které je nejlepší, jaké účinky na zdraví mají a jaké účinné látky obsahují. Vyberte si to nejlepší.

Stévie sladká

V poslední době se stévie sladká dostala do povědomí a je dost populárním zdravějším sladidlem a je vhodná i během hubnutí?

sladidlo stevia v misce, cerstve stevia listy

Stévie sladká je rostlina (menší keř), která dorůstá do výšky kolem půl metru. Stévie pochází z jižní Ameriky, ale nejvíce se jí dováží z Japonska a odtud je i nejkvalitnější. Stévie sladká se používá jako sladidlo z jejích sušených lístků. Sladidlo ze stévie cukrové nemá skoro žádné kalorie, ale má sladkou chuť. Dostat však zakoupit stévii ve formě prášku a tablet, nejlépe však uděláte, když si stévii budete doma pěstovat a sbírat její lístky. Stévie sladká obsahuje nejen sacharidy (glykosid), ale i vitamíny A, B, C, D, E, K, P, minerální látky, betakaroten a éterické oleje.

Včelí med

Kdo by ho neznal??? Med je snad po bílém a třtinovém cukru tím nejoblíbenějším sladidlem. Je skutečně takový skvělý během hubnutí?

Včelí med je hustá a lepkavá tekutina zlaté barvy, kterou vyrábějí včely. Nektar, pyl a vodu na svém těle včely donesou do úlů, kde je pak uloží do úlků. Tam se vytvoří zdravý med, který pak sklízejí včelaři. Med obsahuje cenné živiny, jako například: vitamíny B, C, minerální látky, kyseliny, sacharidy, bílkoviny, antioxidanty. Díky těmto látkám se podporuje imunitní systém, trávení, srdečně-cévní a i nervový systém. Med však na rozdíl od stévie cukrové má kalorickou hodnotu a proto s ním během hubnutí slaďte opatrně. Med používejte maximálně 1 lžičku za den, jinak si navýšíte kalorický příjem.

Javorový sirup

Jak je to během hubnutí s tímto javorovým sirupem? Mohu ho nebo ho raději netřeba používat?

prirodny javorovy sirup

Javorový sirup již není slavný a používán pouze v Kanadě, kde je jeho domovina. Javorový sirup patří ke zdravějším sladidlům, jako například bílý cukr, ale… Javorový sirup má o trochu nižší kaloričtější hodnotu, jako med, ale účinných tedy zdravých látek má o mnoho méně. Javorový sirup není špatné zdravější sladidlo ale během hubnutí ho používejte 3 – 4 krát v týdnu po maximálně 1 lžičku denně. Javorový sirup obsahuje minerální látky, sacharidy a tuk. Javorový sirup podporuje imunitu, trávení, srdečně-cévní systém a má i antiseptické účinky.

Srovnání: med, stevia nebo javorový sirup???

Na první místo v účinnosti na organismus a skoro nulové kalorické hodnoty se dostává nepochybně stévie sladká. Druhé místo patří “klasice” medu a na třetím místě zůstává javorový sirup. Každé z těchto zdravějších sladidel má svá pozitiva, ale během hubnutí to s nimi nepřehánějte, protože mozek a tělo si rychle zvyká na sladké.

Klikněte sem a dozvíte se jaké kalorické hodnoty mají například slazené nápoje nebo sladkosti.