Pravidelné stravování při hubnutí, je třeba to vůbec???

pravidelnosť stravovania pri chudnutí

Ne nadarmo se všude píše o pravidelném stravování a to hlavně při hubnutí… Pravidelné a pestré stravování je základem úspěšného a trvalého hubnutí. Ten kdo si myslí, že čím méně bude jíst, tím více zhubne je na omylu, neboť i když bude hubnout tak to bude dietní styl hubnutí a je velmi pravděpodobné, že bude hubnout i svalovou hmotu, což není velmi pozitivní efekt… k čemu tedy slouží pravidelné stravování při hubnutí a co znamená pravidelně jíst???

Proč jíst pravidelně?

Urychlete si metabolismus

Když chcete zdravě a na trvale zhubnout, tak urychlený metabolismus (rychlé trávení) je klíčem ke úspěchu. Když trávení funguje na 100%, tak efekt hubnutí je rychlejší a zdravější. Metabolismus si nejlepší urychlíte tím, že začnete pravidelně jíst, budete tělu dodávat správné množství tekutin (kvůli hydrataci a odvodnění) a zvýšíte i výdej energie. Když splníte tyto tři důležité parametry, tak Vaše tělo bude nejen hubenější a pevnější ale i zaručeně zdravější.

Budete mít stálý příliv energie

Když jíte pravidelně a menší porce, tak máte dostatek energie na vše co potřebujete. Proč je tomu tak? Je to velmi jednoduchá “matematika”, energie z jídla jde do krve průběžně, stále a tím máte i Vy dost sil na všechno. Když jíte pravidelně, tak by neměli přijít žádné “vlčí hlady” nebo nekontrolovatelné chutě (záleží na složení stravy…). Hladověním nebo pojídáním nepravidelně nejčastěji jíte velké porce, abyste tak dohnaly chybějící energii a tím hubnutí nemůže přijít. Když jíte pravidelně, tak metabolismus, tedy trávení, spaluje nejen jídlo, které jste snědli, ale i podkožní tuk. Když jíte pravidelně a správně porce, tak hubnutí bude zdravé a trvalé!

pravidelnosť pri chudnutí

Co znamená jíst pravidelně?

Nejdříve si řekneme co neznamená jíst pravidelně. Pravidelné stravování neznamená, že budete jíst jídla přesně na minutu, ve stejný denní čas. Každý máme povinnosti práce, domácnost, škola… A proto není až tak důležité mít jídlo v přesně danou hodinu, ale hlavní je, aby to dané jídlo bylo. Časový rozestup mezi jídly během dne by měl být od 2 – 4 hodiny. Na začátku dokud najedete na pravidelné stravování můžete jíst přibližně ve stejnou dobu, ale pak už jděte podle pocitu, což znamená, že už se časem nebudete muset nutit k jídlu ale pravidelnost půjde sama a přirozeně (když se Váš metabolismus urychlí).

Kolikrát za den jíst?

Každý máme jiný režim, vstávání do práce, školy, děti, jiná příprava… a proto je složité říct, kolikrát přesně za den máte jíst. Obecně se všude píše o 5 jídlech za den, což je pravda, ale pokud budete na sobě cítit větší hlad, nedostatek energie nebo máte delší den, tak si můžete přidat ještě jedno jídlo. Je dobré pozorovat se a poslouchat své tělo, protože to nejlepší ví co mu chybí a kdy. Samozřejmě, že to neznamená, že když budete mít chuť na sladké, tak sníte 100 g čokoládu, protože tělo mělo chuť na sladké, takto to nefunguje… Pokud si nejste jisti, tak se poraďte s wellness trenérem. Přibližný rozsah jídel je 4 – 6 což znamená, že pokud vstáváte o 4 ráno do práce a chodíte spát o 22 – 23 hod, tak pravidelnost můžete natáhnout klidně na 6 menších jídel za den. Pokud vstáváte o 10 hod ráno a chodíte spát o 21 – 22 hodině, tak pravidelnost dejte na 4 jídla za den (menší porce). Od kdy vstanete, tak vypijte na lačno nějakou vodu, nechte ji 10 – 30 minut přes sebe přefiltrovat a můžete jíst. Od snídaně počítejte přibližně 2 – 4 hodiny, pak svačina, oběd, svačina a večeře a všude zkuste dodržet rozestup 2 – 4 hodiny. Časem se v tom vycvičíte a pravidelnost půjde sama. Tělo si na pravidelnou stravu zvykne a pak ji už podvědomě bude ptát.

Jíst pravidelně je o zvyku, když se ho naučíte, tak hravě a zdravě zhubnete a bude Vám skvěle!