Hubnutí během léta, je to možné? Guláš, grilování a zmrzlina…
Horké letní dny, dlouhé večeři, pivko, grilování na zahradě, či zmrzlina v kornoutu. Takto si asi každý představuje léto. Ale co Ti který chtějí zhubnout? Hubnutí během léta je velmi lehká a zábavná věc, pokud dodržíte pár jednoduchých rad… Zhubněte i během léta snadno a bez jojo-efektu!
Jarní očista by měla být již za Vámi a nyní se můžete zaměřit na cílené zhubnutí, protože “plavková” sezóna se nám už blíží a žádná z nás se nechce stydět za své tělo. Zdravé a racionální stravování by se mělo týkat každého dne, ale co o víkendech, když jdete na návštěvu, grilovačku nebo na chatu??? Léto přináší i tyto nástrahy ale bát se jich nemusíte, můžete si je naplno užít a zároveň nepřibrat díky těmto radám. Grilovačka, guláš, oslava, zmrzlina nejsou žádné prohřešky, naučte se je kontrolovat a správně vyvážit. Během dnů, když budete dodržovat tyto rady, tak si váhu udržíte, ale ostatní dny musíte jít naplno se stravováním, pitím a také pohybem. Úbytky na sebe nenechají dlouho čekat.
Výhody hubnutí v létě
Léto nabízí řadu výhod a proto tuto část roku využijte naplno.
- Lepší odvodnění těla
- Lehčí dostupnost kvalitní zeleniny a ovoce
- Dobré počasí poskytuje příležitost na libovolnou pohybovou aktivitu (plavání, volejbal, zahrádka, chůze pěšky, brusle, kolo…)
Nevýhoda hubnutí v létě
Každá změna vyžaduje určité omezení a změnu životního rytmu. Nenechte se tím však odradit a pusťte se do toho. Vytouženou postavu a hmotnost získáte a pak bude jednoduché ji udržet.
- Je třeba se odhodlat a nečekat na zázrak
- Dodržovat určité rady a pravidla, nejíst všechno co člověk vidí
Postup hubnutí
Aby se z Vašeho hubnutí během léta nestala jen chvilková dieta s jojo-efektem je velmi důležité začít pomalu.
Pro začátek je nejdůležitější upravit pitný režim. Pokud nepijete denně alespoň dva litry čisté vody, tak je ten správný čas to změnit. Postupně, každý týden o tři deci vody zvyšujte příjem a dostaňte se až na dva litry. Polévky, pivo, káva, čaj a slazené limonády se nepočítají do pitného režimu. Do práce, zahrady, na výlety či na dovolenou, všude si s sebou vezměte láhev vody a postupně popíjejte během celého dne. Na WC se dá jít všude. Nečekejte na žízeň! To Vám už tělo signalizuje dehydrataci. Když už dojde ke dehydrataci těla, tak začněte pít postupně, najednou maximálně dva deci vody, o 15 minut další dva deci. Nezatížíte tak močové cesty a ani ledviny.
Léto a alkohol?
Alkohol (tvrdé, pivo a víno) obsahuje velké množství cukru. Proto je při hubnutí zakázán.
Pokud se již vyskytne příležitost kde si “musíte” něco vypít, tak volte raději suché bílé víno (1,5 – 2 deci), zředěné se sodou nebo čistou vodou (1 – 2 deci). Rozklad cukrů v žaludku bude rychlejší.
Jídlo v léte
Druhý krok je mít za den 5 jídel. To znamená snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře.
Časově to vychází přibližně každé 3-4 hodiny. Důvod pěti jídel za den je jednoduchý. Pokud tělu dopřejeme jídlo ve správných kombinacích 5 krát za den, pak bude tělo rychleji spalovat podkožní tuk a rychle spálí i samotné jídlo, které dostalo do žaludku. Pravidelným a kvalitním jedením (dobré požvýkáním a naslinění jídla) urychlíme metabolismus a tím bude vše rychle spalovat, nebude mít šanci ukládat tuk do tukových zásob nejčastěji (břicho, hýždě, stehna).
Snídaně
By měla začínat nejprve probuzením žaludku čistou vodou alespoň tři deci na lačno. Teprve potom následuje samotné jídlo. Varianta snídaně – na výběr máte tyto možnosti.
- Bílý jogurt s ovocem (ovoce čerstvé ne konzervované a sušené!)
- Ovesná kaše dochucená trochou ovoce nebo ořechy
- Krupicová kaše bez cukru dochucená kakaem, skořicí nebo trochou medu či ovocem
- Tmavé pečivo se šunkou, sýrem a zeleninou
- Omeleta s dvou vajíček a zelenina
Svačina
Před svačinou je také vhodné vypít alespoň tři deci vody, aby se probudil žaludek a připravil na příjem stravy. Nejvhodnější svačina:
- Jogurt – bílý, nízkotučný nebo s živou pro-bio kulturou
- Jogurtový nápoj
- Koktejl
- Čerstvé ovoce
Oběd
Pokud jíte i polévky a hned i druhé, tak si mezi polévkou a druhým jídlem dávejte alespoň 15 minutovou pauzu, aby žaludek stihl natrávit polévku. Touto pauzou mu pomůžeme ve zpracování stravy. Pokud se bez polévky obejdete, ušetříte energii a strava bude rychlejší spálená na energii, kterou tělo spálí.
- Polévky lehké zeleninové nebo vývary
- Saláty zeleninové, ovocné
- Těstoviny s omáčkami, sýrem nebo zapékané se zeleninou
- Maso se zeleninou či rýží
- Zapékané brambory s brokolicí či jinou zeleninou
- Rizoto – zeleninové, houbové či s masem a další snadno vstřebatelné jídla
Vyhýbejte se
Pokud si nechcete zbytečně zpomalovat a prodlužovat hubnutí, tak se tímto druhem potravin vyhýbejte a nahraďte je něčím zdravějším.
- Mastné masa
- Smažená jídla
- Kombinace maso + brambory
- Sladkosti, moučníky, koláče, dezerty
- Pečivo k obědu
- Alkohol a slazené nápoje k obědu
Svačina po obědě
Také dodržet tři deci vody před jídlem. Nejvhodnější je mít na svačinu ovoce nebo zeleninu, vše čerstvé nekonzervované ani ne sušené.
Ovoce a zelenina mají stále nízkou energetickou hodnotu, kterou tělo hned rozpálí na energii a spálí. Udrží metabolismus nastartovaný ale nijak ji nezatíží. PROTO SE NEBOJTE OVOCE odpoledne!
Večeře
Volit snadno rozložitelné jídla. Zelenina, ovoce, těstoviny, rizoto, kousek masa se zeleninou, rýže, polévka, jogurt, ovesná kaše…
Grilování, guláš, opékání – co jíst a co ne?
Při grilování je nejvhodnější použít kuřecí maso, má nejnižší energetickou hodnotu a obsahuje důležité bílkoviny. Kombinovat ji můžete se zeleninou, může být také grilovaná ale z pohledu získání živin je stále nejlepší čerstvá.
Guláš pokud je guláš dělán z více druhů masa a z brambor, tak si dejte klidně šťávu s masem, ale už bez chleba a bez brambor. Pokud nejste labužník masa, tak si dejte brambory se šťávou, také bez chleba. V těchto kombinacích alespoň pomůžete žaludku s rychlejším rozkladem stravy.
Opékání u platí podobné rady jako při grilování. Když už opékat nějaké špekáčky tak opět kombinovat se zeleninou a ne s pečivem.
Samozřejmě po každém takovém vydatném jídle by měl být alespoň hodinový cílený pohyb, pro lepší spálení energie z jídla, aby se předešlo uložení tuku do tukových zásob.
Zmrzlina či nanuk?
Při tomto rozhodování je to velmi jednoduché. Pokud se neumíte ovládat, klidně si dejte zmrzlinu, či nanuk, ale po jejím snědení mějte cílený pohyb (dost náročný), protože nanuky a zmrzlina jsou povětšinou samí tuk, proto volte činnost, při níž to vše spálíte do poslední kalorie.
Pro ty, který nejprve přemýšlejí co snědí, zde je také příjemná a sladká možnost vyměnit nanuk, zmrzlinu za něco energeticky méně bohatší. Je to ovocná ledová dřeň. Příchutě jsou různé a Vám úplně stačí 2-3 deci této pamlsky. Složení – sacharidy. Pro rozložení sacharidů je potřeba méně energie než na spálení tuku, proto je tato sacharidová drobnost lépe při hubnutí