Sója a tofu při hubnutí – vím, že ano, ale když …

soja, tofu, omacka a sojova mukaMáte nadváhu? Pokud ano, tak pravděpodobně sóju a produkty z ní nemilujete (např. tofu a další). Sója je sice zdravá a při hubnutí prospěšná, ale je dost možné, že Vám chutnat nebude. Když si vzpomenete na tofu nebo sojové maso, pravděpodobně se Vám nezačnou sbíhat sliny. Když si ale vzpomenete na smažený sýr nebo takový řízek … pravděpodobně již vybíráte ubrousek a utíráte si sliny, které se Vám seběhli. Jenže pak se Vám “seběhnou” i kila na těle.

Tak proč bych vlastně měl / la jíst tofu a sóju na hubnutí

Je jasné a zřejmé, že sója nebo samotné tofu (produkt ze sóji – “sýr ze sóji”) za Vás nezhubne. To nedokáže žádná potravina. Ale sója Vám pomůže doplnit Váš jídelníček tak, aby byl nejen méně kalorický, ale aby obsahoval i dostatek bílkovin, vlákniny a dalších živin. Sója je výborný dílek do Vašeho puzzle jménem “úspěšné hubnutí”.

Sója a tofu jsou potraviny, které Vašemu tělu dokáží dodat nesmírně mnoho živin a bílkovin, takže by neměly chybět v jídelníčku žádného z nás. Samozřejmě, že nemám namysli všelijaké sojové směsi a sójové mouky, které se přidávají do párků, salámů a pod. Mluvím o luštěnině a tofu (“sýr ze sóji”)

  • Obsahuje více než 40 gramů bílkovin ve 100 gramech (uvařená sója – 16 gramů ve 100 gramech). Navíc se jedná o vysoce kvalitní – kompletní bílkoviny (obsahují všechny aminokyseliny), které jsou pro tělo nesmírně důležité. Na rozdíl od živočišných bílkovin, bílkoviny ze sóji téměř vůbec nezpůsobují pro tělo zátěž při trávení.
  • Pro svůj vysoký objem bílkovin sója snižuje glykemický index jídla jako celku a zasytí Vás na delší dobu. A to má při hubnutí nesmírný význam
  • Sója obsahuje i vlákninu – 14 gramů ve 100 gramech (vařená cca 5 gramů ve 100 gramech), a to znamená, že i z tohoto hlediska je sója výborný pomocník při hubnutí. Vláknina v sóji pomáhá trávení, kvalitnímu vyprazdňování a také pomáhá zasytit
  • Navíc 100 gramů uvařené sóji obsahuje jen asi 140 kalorií

Sója má ale i svou stinnou stránku. Produkty ze sóji jako omáčky, mouky a pod. mohou při dlouhodobém pojídání ve větších množstvích způsobit různé problémy. Rovněž se třeba dát pozor na GMO sóju. Vše o sóji – nutriční hodnoty, účinky na zdraví a také negativa sójových produktů a GMO sóji najdete v tomto článku: “Zdravá sója – ano, ale …”

Co udělat, aby mi sója chutnala?

Sóju si při hubnutí můžete připravit různé. Pokud k ní máte chuťový odpor, třeba vyzkoušet různé varianty přípravy. Uvidíte, že Vám nakonec zachutná a pomůže zhubnout. Je to o trpělivosti a hledání. Záleží na tom, co máte rádi. Mně například velmi chutná sójový přívarek s vajíčkem. Nebo si připravte grilované tofu. Také tofu mi chutná v zeleninových salátech. Co se sójového masa, mně osobně moc nechutná, ale jednou začas si ho klidně připravte.

Jak často mám jíst sóju při hubnutí

Berte sóju jako klasickou potravinu. Nemusíte ji jíst 3 krát denně (všeho moc škodí – i dobrého), ale pokud ji v různé formě zařadíte do jídelníčku například 2 krát za týden, tak to bude fajn. Jednou za čas můžete například sýr nahradit tofu, případně si udělat sojové maso místo toho smaženého řízku :-).

Tak co? Pravděpodobně Vám sliny při myšlence na sóju stále netečou, ale ta sója přece jen není až tak hrozná. Řekněte si: “2-3 krát do týdne si ji zvládnu dát a navíc když mi pomůže při hubnutí.” Nikdy nevíte, nakonec Vám ještě i zachutná.