Je pravidelnost při hubnutí nezbytná?

hodiny medzi příborem namísto talíře - pravidelnost při hubnutí

Všude se píše jak je při hubnutí třeba pravidelné stravování. Je pravda, že musíte mít pravidelné stravování při hubnutí? Ale co znamená pravidelné stravování, musím jíst každé jídlo přesne na minutu? Poznejte koncept pravidelnosti v stravování při ztrátě váhy, jak pravidelně jíst, aby bylo hubnutí “nejlepší”?

Je pravidelné jídlo nutné?

Pravidelnost ve stravování během hubnutí je zárukou, že hubnutí bude efektivní (trvalé) a hlavně zdravé. Díky pravidelné stravě urychlujete svůj metabolismus a navíc povzbuzujete všechny trávicí orgány, které pak mohou fungovat tak, jak je potřeba. Pravidelnou stravou celkově podporujete své tělo, orgány a energetický výdej. Nepravidelným či nedostatečným jídlem si pouze zpomalujete orgány, „rozhazujete“ glykemický index a tím napomáháte možnosti vlčích hladů a přejídání se.

zdravé jídlo prinesené do práce, pravidelnost při hubnutí

Jak jíst pravidelně?

Pokud jde o časové rozdíly mezi jídly, pozor! Pravidelným stravováním není myšleno jídlo přesně na minutu. Každý z nás má jinou práci, jiné návyky, jiné povinnosti a proto často nejde jíst přesně na minutu. Nejdůležitější je poslouchat svoje tělo. V této pravidelné stravě je pro vás důležité mít po celý den dané jídla. Mějte čas mezi jídly mezi 1,5 a 4 hodinami. Například: pokud snídejte o 8 hod a potom budete hladový už o 9.30, tak si svačinu klidně dejte o 9:30. Oběd mezi 11:00 a 13:30. Svačina mezi 15 – 17.30 a večeří mezi 18.00 a 20.00. Zde je stále velmi důležité, kdy jdete spát. Pokud jdete spát kolem 21:00, jezte kolem 19:00.

Co když jsem pořád hladový?

Pokud jste vzhůru dlouho do půlnoci, tak večeři mávejte okolo 20 hod a kolem 22 hod, pokud budete hladový tak si dejte 1 kus ovoce nebo 5 ks ořechů. Ovoce po večeři dodává energii, která jde přímo do krve, nebudete mít hlad. Tuk a vláknina v ořechách zasytí žaludek, zároveň nemá takovou vysokou kalorickou hodnotu a Vy vydržíte dokud nepůjdete spát.

koncept správneho časovaní jídel při hubnutí - budík na talíři

Nebojte se jídla i po večeři, mnozí dělají tu největší chybu, že jedí pouze do 17 hodiny a pak už vůbec nic. Právě to je ta největší chyba, protože během dne můžete jídlo jakkoli správně vyladěné, ale pokud máte velký časový rozestup mezi večeří a tím kdy jdete spát, tak právě tam si zpomalujete celý metabolismus a hubnutí není takové, jaké by mohlo být. Určitě není správně jíst během sledování filmu chipsy nebo křupky, to určitě ne, ale sníst jeden kousek ovoce nebo pár ořechů, to udrží Vaše trávení stále nastartované a Vy eliminujete vlčí hlady.

Pokud hubnete a nevíte, co jíst na svačinu, je několik tipů, inspirujte se!