Svačina, na co to je dobré při hubnutí?

zeleninový salát - koncept zdravé stravy a svačiny během hubnutí

Každý ví, že během hubnutí třeba jíst minimálně 5 krát denně po menších porcích. Děláte to i Vy? Pokud ne, tak byste určitě měli! Je zde 5 chutných a zdravých možností, čímž si zpestřit své stravování během hubnutí.

Odpoledne se častokrát na svačinu zapomíná a potom přijdou na večeři takové vlčí hlady, že celá lednice Vám bude málo… Klasický případ běžného uspěchaného člověka: ráno, na rychle v práci něco sníte, nebo vůbec nic protože nestíháte. Svačinu nemáte žádnou, na oběd se přejíte, ale dokud přijdete domů večer unavení a vyhladovělý i zde se už opět tak napráskat, že sotva přejdete do postele. Je Vám to známé? Takže aby se takové chyby už nikdy více neopakovaly, je třeba myslet a jíst i svačina. Určitě si na něj najděte čas a dejte i toto jídlo postupně do praxe.

zena pije kavu pri pohlade na more

Díky svačine:

Stačí tak málo, jen si ho dát a hubnutí bude mnohem jednodušší a hlavně zdravější. Tak co budete svačit?

  • Eliminujete vlčí hlady
  • Doplníte cukr do krve
  • Urychlete metabolismus
  • Zabráníte večernímu přejídání
  • Zlepšíte zdravé hubnutí

5 možností svačin

Inspirujte se těmito možnostmi svačiny, jsou chutné, zdravé a dokáží podpořit hubnutí.

mix citrus.ovoce v košíku a šťáva v pohári

1. Možnost 5 – 10 ks ořechů (nesolené, nepražené)

Pokud na sobě cítíte větší hlad, pravděpodobně byl slabší oběd, tak si dejte nějaké ořechy (vlašské, pekanové, lískové oříšky, mandle…). Nesmějí být solené a ani pražené.

mix orechov v misce na dřevěném stole - vlašské, kešu, pistacie, lískové ořechy

2. Možnost nejjistější je právě ovoce

Ano, čerstvé ovoce (90 – 120 gramů) na svačinu. Pokud nesníte každý den kilo banánů k posezení, tak nemáte z ovoce šanci přibrat. Takže ano ovoce můžete jíst i odpoledne protože Vám vyrovná glykemický index, má málo kalorií a večer nebudete mít různé chutě na sladké nebo vlčí hlady. Z energetického hlediska je mnohem lepší dát si čerstvé ovoce na svačinu (ovoce má mít poměr jednoho většího jablka, jak na svačinu), jako například krajíc chleba nebo polévku. Ovoce obsahuje složené sacharidy, ale právě tyto sacharidy se skoro ihned dostanou do krve a Vy je hned spalujete.

3. Možnost zeleninový salát

Pokud se přece bojíte ovoce, tak si dejte na svačinu čistý zeleninový salát. Do večeře Vás zasytí, urychlí metabolismus a doplní účinné látky, které potřebujete.

vegetariánsky zeleninový salát v bílé misce a chilli s limetkou

4. Možnost smoothies

Pokud máte čas a jste doma, tak si můžete udělat rychlé a zdravé smoothies z 2 deci mléka a do něj přidejte mletou skořici, mák, kokos, 1 lžičku semínek, kakao nebo 1 lžičku mletých ořechů. Toto smoothies doplní bílkoviny, tuky a udrží Vás na nohou až do večeře.

5. Možnost jogurt s ovocem

Je to klasika, která vždy zabere. Na svačinu během hubnutí si můžete dát i 100 – 150 g bílého jogurtu a do něj přidejte pár kousků bobulovin, nebo 4 ks čerstvých jahod, 4 bobule hroznů a podobně. Ovoce do jogurtu přidejte jen jako příchuť, tedy jen pár menších kousků. Ne že tam přidáte 2 velké banány, to byste už měli plnohodnotnou večeři či oběd…

zdravý grécky jogurt s ovocím - borúvky a maliny

Svačit nebo ne?

Během hubnutí, ale i mimo něj, se určitě svačina vyplatí konzumovat v jakékoliv z těchto možností. Svačina doplňuje energii, udržuje nastartovány trávení a pomáhá zahnat vlčí hlady večer. Řekněte svačiny velké ANO a šup do toho!

A jsou tu navíc i možnosti co jíst během hubnutí na oběd – inspirujte se zde!