Slazené nápoje při hubnutí – vliv na zdraví, hodnoty, rozdělení…

ovocné nápoje v pohároch pitný režim

Lidstvo je miluje a trh je jimi přesycen… Mnohý však nevědí, co do sebe “dávají”, díky těmto nápojem. Sladké je chutné, ale na druhé straně, nepůsobí pozitivně na zdraví v celém těle (vnitřní i vnější prostředí). Zde se dozvíte jaký vliv mají slazené nápoje na zdraví, jak se dělí a jakou mají energetickou hodnotu…

To má za následek: dlouhodobě zpomalený metabolismus, špatné vyprazdňování, nedostatečná výživa buněk a zůstávání toxických látek v těle, protože tělo nemá možnost, aby byly vyplavené z těla ven. Tento článek nepíšeme proto, abyste přestali kupovat slazené nápoje, ale proto, abyste si sami uvědomili důležitost čisté vody a začali dbát na její správný příjem. Hubnutí je jednodušší a zdravější s čistou vodou…

jiaogulan caj

Rozdělení slazených nápojů

Pokud vypijete 2 skleničky slazeného nápoje za týden, vystavujete se velkému riziku vzniku rakoviny a jiných onemocnění. Sladké zvyšuje nárůst rakovinných buněk.

 1. Sirupy
 2. Čaje
 3. Ochucené minerální vody (Fanta a Sprite)
 4. Energetické nápoje
 5. Jontové nápoje
 6. Kolové nápoje

Sirupy – nejčastěji jsou vyráběny z ovocných nebo ze zeleninových šťáv. Přidávané jsou rostlinné výtažky ale i syntetické látky. Jako sladidlo se nejčastěji používá fruktózový sirup, vyráběný z kukuřice. Dále jsou přidávány karcinogenní látky: Sacharin a Cyklamát

Čaje – v sáčkových čajích jsou přidány kromě přírodních aromat (dle dané chuti) i: barviva, kyselina citronová a kofein. Aroma a barviva v čajích mohou způsobovat alergie a kazivost zubů. Nejvíce barviv se vyskytuje v čajích z lesních plodů. Nejpřijatelnější jsou ze sáčkových čajů bylinkové bez přidaných barviv.

Zelený čaj – zklidňuje nervovou soustavu, zpomaluje stárnutí a zpomaluje činnost volných radikálů

Ochucené minerální vody – Sprite neobsahuje konzervační látky, ale zároveň obsahuje oxid uhličitý (bublinky), kyselinu citrónovou, antioxidanty. Fanta obsahuje 5% pomerančové šťávy, konzervant benzoan B 211, beta karoten a guarovou gumu. Sladidlo v obou nápojích je používáno glukózo-fruktózový sirup.

napoje fitnes

Energetické nápoje – 4 skupiny těchto nápojů

Energetické nápoje dodávají energii díky vysokému obsahu sacharidů, někdy i kofeinu a jiných látek…

 1. Povzbuzující nápoje – obsahují zejména kofein, který dodává energii, ale na druhé straně snižuje vstřebávání vápníku. Proto jsou nevhodné osobám méně než 18 let.
 2. Jontové nápoje – obsahují převážně sacharidy, minerály ve formě sodíku a draslíku. Tyto minerály ovlivňují činnost svalů, když jich je málo způsobují křeče.
 3. Gainery – podporují tvorbu svalové hmoty. Obsahují 60-90% sacharidů (maltodextrin, sacharóza, fruktóza a glukóza. 8-35% bílkovin (vaječné, mléčné a sójové)
 4. Kolové nápoje – Coca cola, kofola a mnohé jiné nápoje hnědé barvy. Obsahují konzervační látky, kofein, oxid uhličitý, cukr případně fruktózo-glukózový sirup.

prazena kava salka

Vliv na zdraví způsobený slazenými nápoji

Tyto zdravotní onemocnění mohou přijít, pokud konzumujete slazené nápoje často, nebo ve velkém množství, dávejte si na to pozor…

 • Rakovina slinivky
 • Nadváha a obezita
 • Kazivost zubní skloviny
 • Alergie
 • Osteoporóza
 • Cukrovka
 • Závislost na cukru (hlavně u dětí)

Rakovina slinivky – už dva slazené nápoje za týden mohou způsobit vznik rakoviny slinivky. Proč je to tak? Sladké vody, nezdravé jídlo a kouření způsobují zvyšování hladiny inzulínu v krvi a tím pádem i růst rakovinných buněk.

Nadváha a obezita – Obrovské množství cukru v nápojích jsou jeden ze startérů takto problému. Představte si, že na oběd máte jídlo, jehož energetická hodnota je 2000 KJ a jeden slazený nápoj má dalších minimálně 1500 KJ, dohromady je to 3500 KJ. Toto energetické množství je hodně pro trávení a metabolismus a tělo není schopno spálit tuto energii, přičemž je ukládána do tukových zásob. když je člověk již obézní nebo má nadváhu, vždy není pozdě s tím něco udělat. První krok je přestat pít slazené nápoje.

Kazivost zubů – jelikož slazené nápoje obsahují velké množství cukru spolu s kyselinou citronovou, ty způsobují zubům pomalé “vyžírání” zubní skloviny, což znamená že zuby jsou citlivější, a kazy se dělají častěji než běžně.

cukor na pohari a zenskych perach

Alergie – v slazených nápojích se objevují: různé přísady, emulgátory, konzervační látky, cukry, přírodní látky, stabilizátory, antioxidanty a také zvýrazňovačů chuti. Toto všechno jsou cizí látky, které nejsou na přírodním základě, proto nemůžeme my ani výrobci zaručit alergickou reakci která může nastat.

Osteoporóza – cukr odbourává vápník, zhoršuje jeho vstřebávání do kostí. To znamená lámavost kostí, křehkost tedy řídnutí kostí.

Cukrovka – riziko vzniku cukrovky platí pouze pro nápoje slazené cukrem. Opět, velká množství cukru rapidně zvyšují hladinu glykemického indexu, a následně rapidně snižují, což způsobuje další chuť na sladké a zvyšuje pocit žízně. Tento pocit na sladké si většina zažene sladkostí (nejrychlejší příliv cukru)

Závislost na cukru – vzniká většinou u dětí, protože ty ještě neumějí tak dobře rozlišit a vyhodnotit co se v jejich těle děje. Avšak i mnohý dospělí tyto chutě neovládají, proto sahají po sladkých nápojích nebo sladkostech (viz výše cukrovka). Závislost na cukru způsobuje kazivost zubou, hyperaktivitu a obezitu.

Kalorické hodnoty slazených nápojů

Názov                          Kcal                 KJ              Sach.

 1. 7 UP                      48          201,6                12
 2. Cappy multiv.      49         205,8                 11
 3. Coca Cola            42         176,4                  10,5
 4. Džús slazený        66         277,2                   17
 5. Ice tea light          10           42                       3
 6. Fanta                     36          151,2                12,5
 7. Green tea              17            71,4                   3,8
 8. Jablečný nektar   57          239,4                13,5
 9. Kubík                     49          205,8                 11,9
 10. Magnezia grep      55           231                     11
 11. Pepsi                      48           201,6                  11,9
 12. Sirup light              53           222,6                   19
 13. Sprite                     41             172,2                10,5
 14. Tonic                      56             235,2                12,7
 15. Top topic               45            189                    11,2

Klikněte sem a najdete zde nutriční hodnoty alkoholických i nealkoholických nápojů. Může se Vám to hodit a ne jen během hubnutí. Třeba být informován…