Při hubnutí pozor na cukry

Současná strava obsahuje příliš velké množství cukrů, což výrazně přispívá k nadváze. Tzv. závislost na sladkém je často výmluva, kterou omlouváme naši pohodlnost něco změnit.

Doporučená denní dávka cukru je cca 6 – 10 lžiček cukru, přičemž malá lžička cukru váží cca 4g. V potravinách bývá cukor označen i jako sacharidy, glukóza, laktóza, maltóza, dextróza, sorbitol, maltodextrin (všechna slova končící na “Oza”). Abyste zjistili skutečné množství cukru, který daný výrobek obsahuje, hledejte na obalech množství sacharidů vyjádřené v gramech. Často budete překvapen, že i potraviny označované jako “zdravé”, jsou často příliš přeslazené. Nepodléhejte reklamním trikem, jde o vaše zdraví, použijte raději zdravý rozum a takovýmto způsobem si můžete vybrat výrobek s menším množstvím cukru, a ušetřit přebytečné kalorie.

Při hubnutí se zaměřte i na cukr v nápojích. Sladké nápoje, které jsou bohužel příliš často nesprávně zaměňovány za pitný režim, obsahují hodně cukrů – v 2dcl cca 4 – 8 lžiček cukru – a máte vyčerpanou denní doporučenou dávku. Jsou to zbytečné kalorie, které Vám určitě při hubnutí nepomohou.
Dvanáct čajových lžiček cukru má více než šest set kilokalorií. Pokud je to bonus k doporučenému dennímu energetickému příjmu, každý jeden rok jste těžší o cca 5.5 kilogramu. Kromě nadváhy nadměrné množství cukru ohrožuje vaše zdraví, v současnosti už malé děti mají problémy s cukrovkou, se srdečně – cévním systémem atd.

Takže pozor na cukr.