Je tu 5 tipů jak dodržovat pitný režim.

voda v pohári ozdobeným limetkou

Stále prezentován dostatečný pitný režim se nám pomalu vrývá do podvědomí, ale jaká je skutečnost? Pijete tolik vody, kolik máte, přesně podle výšky vaší hmotnosti? Pijete čistou vodu z vodovodu, nebo jen minerálky či slazené nápoje? Toto jsou všechno důležité otázky, které navádějí na správné odpovědi, které se zde dozvíte. A hlavně se naučíte, jak to dát všechno do praxe.

Nejčastěji výmluvy, proč člověk nepije

  • Nestíhám
  • Zapomínám
  • Voda mi nechutná

Jak dostat pití vody do praxe?

V první řadě si vypočítejte, kolik máte přesně vypít vody za den. Na 10 kilogramů Vaší hmotnosti musíte vypít za den 3 – 3,5 deci vody. Například žena, která váží 70 kilogramů, by měla vypít za den 2,1 – 2,4 litru. Do vody se počítá pouze čistá voda z vodovodu. Čaj, káva, džus, polévka se do pitného denního režimu nezapočítávají.

Pokud během dne vypijete 1 kávu, pak navíc, k vypočítanému pitnému režimu vypijte minimálně tři deci vody na více. Káva mírně dehydratuje organismus a proto musíte dohnat vyplavené tekutiny alespoň 3 – 5 deci vody.

5 tipů jak a kdy pít

1. Nejčastější chyba v příjmu tekutin je v tom, že pokud člověk nestíhá pít vodu během dne, pak si to vynahrazuje pitím večer. Pít večer je to nejhorší co můžete udělat, proč? Voda, kterou vypijete večer se ve Vašem organismu udrží jako nadbytečná. Pít byste měli průběžně během celého dne tak, abyste nebyli nikdy žízeň.žena pije vodu, hydrataceŽízeň je již signálem těla o mírné dehydrataci a to není dobře.

2. Pít byste měli čistou vodu z vodovodu, bez sirupu či jiných příchutí. Pokud Vám nechutná hned napuštěná voda, tak den předtím si napusťte vodu do džbánu nebo láhve a během noci nechte odstát. Ráno bude voda chutnější. Pokud Vám i poté nebude chutnat, tak přistoupíme ke jinému kroku a to je, že si do vody cvrknite trochu citrónové nebo limetkové šťávy. Voda bude chutnější a zdravější o vitamíny. Nepoužívejte však sirup nebo jiné cukrové přídavky do vody.

3. Většinu tekutin (dvě třetiny denního režimu) vypijte před obědem, protože během dopoledne se tělo nejvíce pročišťuje a vyprazdňuje. Odpoledne vypijte do večeře zbývající příjem tekutin, postupně, ne nárazově a po večery nepijte už vůbec. Pokud i budete žízeň, tak vydržte. Během pár dní se voda v těle stabilizuje a už nebudete pociťovat večer žízeň.

4. V práci nebo doma mějte vodu stále na očích. Buď si vodu čepovat do pivních půllitrů, nebo mějte před sebou stále láhev s vodou, abyste nezapomněli pít. Pokud půjdete na služební cestu, výlet nebo na nákup, tak si vždy ze sebou vezměte minimálně půllitrovou láhev s vodou. Tato malá láhev se vejde i do kabelky, takže na to myslete a průběžně popíjejte (vodu).ovocné nápoje v pohároch pitný režim

5. Pokud máte rádi kávu, není problém, ale kávu pijte vždy bez cukru. Nepřidávejte si zbytečnou energii do pití. Po kávě vypijte vždy minimálně tři deci vody navíc, ke svému dennímu pitnému režimu. Pokud máte rádi čaje, stejně platí, že čaj pít bez cukru. Denně vypijte maximálně dva čaje, abyste si zbytečně nenabúrali pitný režim. Dlouhodobá nadměrná konzumace čaje zanáší močové cesty a ledviny, takže opatrně.

Postup ve zkratce

  • Noste s sebou všude láhev s vodou (do kabelky, tašky, batohu, do auta…)
  • Na pracoviště si vemte velký půllitrový pohár (případně jiný)
  • Vodu mějte stále na očích
  • Dělejte si na papír čárky, kolik půllitrových sklenic jste vypili během dne (podobně jako v hospodě)

90 denní dieta - ovoce, plán

TIP pro Vás: zapisujte si svůj denní pitný režim, kontrolujte si ho a jednou týdně se snažte docílit pitný režim, jak zde popisuji. Do dvou týdnů, byste to měli zvládnout, voda v těle se stabilizuje a odvodnění a zároveň i hydratace těla budou tak, jak mají být.

Pokud Vám nechutná klasická voda, tak je tu pár tipů, co dělat, aby Vám voda chutnala.