Zvyknete svačit? Měli byste…

zdravé svačina - jogurt s granolou a malinami v pohári

Ať už hubnete, nebo si chcete udržet svou postavu takovou jaká je, tak je dobré mít svačinu na denním pořádku. Svačit nás učili už ve školce ale málokdo si tento zvyk udržel. Když máte vyvážené a pravidelné stravování, tak Váš metabolismus funguje úplně jinak…

Svačina je dalším důležitým jídlem – mezi snídaní a obědem. Pokud nemáváte ve zvyku svačit, tak si svůj metabolismus cíleně, ale nevědomě zpomalujete. Tělo před obědem potřebuje další energii v podobě tohoto jídla, aby stále pracoval trávicí systém a žaludek stále něco spaloval (kromě daného jídla i podkožní tuk).

Svačinu si každé ráno vemte ze sebou, pokud už jdete kamkoliv. Hodit do kabelky, tašky či do auta je to nejméně. A nezapomeňte na láhev s vodou! Svačit můžete například:

1. Možnost – bílý jogurt s kakaem, ořechy, mákem, mletou skořicí nebo s kokosem

Tuto svačinu volte pouze pokud máte cílenou aktivitu, posilování, běh, cvičení nebo náročnou práci (fyzicky). Použijte bílý jogurt bez příchutě, Vy si vyrobte příchuť jakou chcete. Pokud máte sedavé zaměstnání a cílenou aktivitu pouze minimální, tak tuto svačinu neaplikujte, přejděte na druhou možnost.

domácí jogurt s granolou, kiwi, banánem a ořechmi - zdravá svačina

2. Možnost – čerstvé ovoce

Nejvýhodnější na svačinu je mít čerstvé ovoce. Buď zvolte větší jablko, jeden banán, půlku pomeranče nebo když máte kiwi nebo mandarinku, tak 2 – 3 kusy, pokud máte jahody, ostružiny nebo třešně, tak si dejte přibližně hrst. Ať objem čistého ovoce obsáhne vždy poměr přibližně jednoho většího jablka. Čerstvé ovoce dodá energii do krevního oběhu, podpoří trávení, zároveň nebudete mít později “vlčí hlady” a tím pádem nesníte podvědomě více na oběd nebo na večeři.

čerstvé ovoce pri hubnuti

3. Možnost 5 – 10 ks ořechů (nesolené, nepražené)

Pokud na sobě cítíte větší hlad, pravděpodobně byl slabší oběd, tak si dejte nějaké ořechy (vlašské, pekanové, lískové oříšky, mandle…). Nesmějí být solené a ani pražené.

mix orechov v misce na dřevěném stole - vlašské, kešu, pistacie, lískové ořechy

Budete svačit?

Stačí tak málo, dát si každý den svačinu a Vaše trávení a hubnutí bude efektivnější a zdravější. Na začátku si dejte námahu a Nutt se jíst a po čase bude svačina už “běžná věc”. Tělo si rychle zvyká na správné věci (bohužel i nezdravé)…

Snídaně jsou základem každého dne proto je určitě mějte… Je zde 10 tipů na vhodné snídani spolu s nutričními hodnotami.