Dělená strava – oddělená strava

maso, zelenina

Ak chcete zhubnout, určitě se porozhlédnete o vhodném způsobu na hubnutí. Natrefíte i na dělenou stravu. O dělené stravě už slyšel snad každý, kdo potřebuje zhubnout. Když se někoho zeptáte, zda mu dělená strava pomohla na hubnutí, většinou Vám řekne, že ano. Jenže otázka je, zda mluví pravdu a pokud ano, zda si váhu i udržal.Ale je dělená strava, resp. oddělená strava opravdu vhodná na hubnutí? Odpověď je ano i ne. Má své plusy ale bohužel i mínusy. Viz dělená strava – princip, dělená strava – rozdělení potravin, dělená strava – jídelníček, plusy a minusy a sami zvažte, zda se do ní pustíte. Určitě ale můžeme říci, že oddělená strava patří mezi lepší a účinnější diety na hubnutí.

Dělená strava – princip

Princip dělené stravy je jednoduchý. Každé Vaše jídlo během hubnutí může obsahovat pouze potraviny z určité skupiny. Některé skupiny potravin se mohou mezi sebou kombinovat, jiné naopak nemohou (rozdělení potravin do skupin je dále v článku). Potraviny jsou sestaveny do skupin tak, aby pomohly Vašemu hubnutí a aby byly prospěšné i pro Vaše zdraví – abyste si neprekysľovali žaludek a aby tělo snadno zpracovalo přijaté potraviny, což je při dietě, resp. při hubnutí velmi důležité. Princip oddělené stravy si vžijete poměrně rychle, zvládne to každý, kdo chce.

Dělená strava – rozdělení potravin – skupiny

hubnutí – žena, dělená stravaRozdelenie potravin do skupin je následující. Potraviny jsou rozděleny do tří skupin. Skupina “A” – kyselé potraviny, skupina “B” – neutrální potraviny a skupina “C” – zásadité potraviny. Rozdělení je relativně zapamätateľné- Jako pomůcka může pro Vás být to, že skupina A jsou převážně bílkovinné potraviny a skupina B jsou zase zejména sacharidové potraviny. Jak můžete kombinovat potraviny z jednotlivých skupin, najdete dále

Rozdělení potravin – skupina “A” – kyselé potraviny

 • bílkovinné jídla – libové maso – šunka (neuzený), drůbež, krůtí, hovězí, ryby, sója, sójové mléko, tofu, sýry, vajíčka
 • ovoce – grep, pomeranč, mandarinka, citron, broskve, angrešt, rybíz, kyselejší jablka, ovocné šťávy
 • nápoje – čistá voda, ovocné čaje a šťávy

Rozdělení potravin – skupina “B” – neutrální potraviny

 • zelenina a ovocie- rajčata, okurky, květák, špenát, paprika, mrkev, zelí, cibule, brokolice, cviky .. (téměř veškerá zelenina kromě brambor), červený meloun
 • mléčné výrobky a tuky – jogurt, tvaroh, mléko, šlehačka, kefír, máslo, oleje – nejlépe olivový
 • další potraviny – ořechy, uzená šunka, uzené ryby (makrela, treska, losos, mořské plody), houby,
 • nápoje – kvalitní bylinné čaje

Rozdělení potravin – skupina “C” – zásadité potraviny

 • sacharidové jídla – celozrnné pečivo, celozrnná mouka, natural rýže, ovesné vločky, celozrnné těstoviny a luštěniny kromě sóji a sójových výrobků
 • ovoce a zelenina – banány, jablka, hrušky, sušené ovoce, brambory
 • nápoje – 100% ovocné šťávy, nealko pivo

Poznámka: oddělená strava má i zakázané potraviny: čokoláda, bílé pečivo, bílá mouka, tučná jídla, smažené …

Dělená strava – kombinace potravin, zásady a princip

delena stravaOddělená strava má 2 nejdůležitější zásady, které nesmíte porušovat. V rámci jednoho jídla nikdy nekombinujte potraviny ze skupiny A a C. Jelikož potraviny ze skupiny B – jsou neutrální potraviny, můžete je kombinovat i se skupinou A a také se skupinou C

Dělená strava – další zásady pro úspěch při hubnutí

 • Mezi nejdůležitější zásady patří kvalitní pitný režim, cca 2litre čisté vody za den, protože jen tak opravdu pomůžete svému tělu a navíc dělená strava vyžaduje kvalitní pitný režim – bez něj neuspějete. Kávu a černý čaj oddělená strava zakazuje !!!
 • Kupujte si jen kvalitní potraviny, pokud je to ve Vašich možnostech. Např. vajíčka s ekologického chovu, taktéž maso si kupujte kvalitní (levné maso plné vody, hormonů a antibiotik Vašemu tělu asi neprospěje)
 • Omezit kouření, alkohol, konzervanty, uzeniny, – pokud je to ve Vašich silách, protože rozumím tomu, že každý z nás má nárok na nějakou neřest
 • Mezi nejdůležitější zásady patří i dostatek pohybu, 3-4x do týdne po půl hodince, protože to urychlí Vaše hubnutí a posílí i Vaše zdraví.
 • Jíst co nejvíce ovoce a zeleniny, ale pouze podle zásady, resp. kombinace, kterou dělená strava povoluje
 • Vyloučit příjem cukru (nahradit medem) a olej (nahradit olivovým), ale opět musíte dodržet zásady dělené stravy
 • Dostatečný spánek, odpočinek – pokud nedáte možnost svému tělu dostatečně zregenerovat, tak pak Vám ani oddělená strava nepřinese očekávané výsledky.
 • Musíte si věřit, že to zvládnete. Udržet si dostatečnou motivaci je základ. Pokud i budete teorii ovládat na 100%, ale ztratíte motivaci, nebo si přestanete věřit, tak Vám ani dělená strava nepomůže zhubnout.

Na první pohled se může zdát, že těch zásad je nějak hodně, ale princip je jednoduchý a určitě ho zvládnete. Dieta dělená strava není až tak složitá jak se může na první pohled zdát.

Dělená strava – jídelníček

Jedálniček při oddělené stravě je asi nejlehčí ze všech diet. Jelikož dělená strava povoluje jíst velké množství potravin, tak v podstatě můžete jíst jako dosud, jen dodržte kombinaci potravin. Takže sestavit si vlastní jídelníček na delelnú stravu, pro Vás nebude vůbec složité.

Příklad změn – jídelníček: Pokud jste byli zvyklí jíst k snídani bílý chléb (zakázané), máslo (B) a šunka (A), tak to změňte na celozrnný chléb (C), máslo (B) a uzená šunka (B) – potraviny ve skupinách C a B se mohou kombinovat. Nebo např. oběd: původně maso (A) s rýží (C) změňte na maso (A) a zeleninu (B) – skupiny A a B se mohou kombinovat

Jedálniček na dělenou stravu ale musí dodržovat i další zásady – pravidelnost stravy a přiměřené množství přijatých kalorií a také by jídelníček neměl být jednotvárný, měl by obsahovat různorodé jídla s dostatkem pro tělo nezbytných živin. Také vhodné množství stravy je individuální, závisí na hmotnosti, pohlaví, zdraví – proto tento jídelníček je obecný a slouží zejména jako inspirace, pokud jste si vybrali dělenou stravu jako vhodnou dietu na hubnutí.

1. den jídelníček – dělená strava

 • Snídaně – 50g šunky, vajíčko a zelenina svačina – jablko
 • oběd – krůtí prsa se zeleninou
 • svačina – vlašské ořechy
 • večeře – zeleninový salát s tofu

2. den jídelníček – dělená strava

 • Snídaně – ovesné vločky s medem
 • svačina – banán
 • oběd – uzená makrela s brambory
 • svačina – jogurt
 • večeře – chléb a uzená šunka

3. den – jídelníček – dělená strava

 • Snídaně – chléb s džemem
 • svačina – jogurt
 • oběd – těstovinové – zeleninový salát
 • svačina – hruška
 • večeře – tvaroh s ovocem

Dělená strava – zhodnocení

Jako každá dieta, tak i oddělená strava má své plusy a mínusy. Takto to vidíme my.

Dělená strava – plusy (výhody):

Pokud jste dosud hodně jedli, tak pokud si své stravování upravíte podle skupin dělené stravy, každopádně tím snížíte přísun kalorií a nastartujete hubnutí.

Stravování podle dělené stravy je relativně zdravé – nezapomínejte aby Váš jídelníček byl různorodý

Doporučuje se pít hodně tekutin, což je také vhodné na hubnutí

Dělená strava – mínusy (nevýhody):

Jídelníček, resp. zásady a princip je velmi striktní – nutí Vás do kombinace potravin, na které jste asi nebyli zvyklí, což v konečném důsledku způsobí, že po čase budete mít k ní odpor. (zapomeňte například na maso s rýží, maso s pečivem např. na grilování, ….)

Na hubnutí působí příznivě, ale když ji přestanete dodržovat, snadno se může stát, že kila postupně začnou přibývat. Oddělená strava Vám nezaručí, že nenastane jojo efekt.

Pomůže Vám při hubnutí Další populární diety
5 minutový rychlokurz hubnutí Dukanova dieta
Kolik spalujete kalorií – výpočet Dělená strava
Co jíst při hubnutí Dash dieta

Celkovo se dá konstatovat, že dělená strava opravdu patří mezi lepší diety na hubnutí, i když zabránit jojo efektu bude vyžadovat další snahu. I když nejsem zastáncem diet, protože Vás omezují a stresují, tak dělenou stravu mohu označit jako lepší dietu. Každopádně se obrňte trpělivostí, protože Vám dělená strava brzy začne lézt na nervy:-)

Výslední známka: 2

Související: Jídelníček na hubnutí zdravé hubnutí