Ach to břicho! Trápí i Vás? Co se s tím dá dělat?

tuk na břichu. tlustý líný muž jí pizzu na gauči

Větší břicho trápí dost lidí, ale jak se ho dá zbavit nebo alespoň zmenšit??? Co vlastně značí velké břicho? Není to jen o estetice, třeba si na to dát pozor… Břicho roste z několika důvodů, které si mnohdy ani neuvědomíme…

Tuk a tuková zásoba nás vlastně “chrání”, abychom neumřeli hladem. Pro případný nedostatek jídla se pak tyto zásoby rozpouštějí a jdou do krve v podobě energie. V dnešní době však nouze o jídlo, alespoň v našich končinách není, ba naopak… Nabídka jídel, druhů a značek se stále rozšiřuje a my “fajnová”. Naše chutě se mění, jíme různé potraviny, často krát nezdravé a to je od přibrání a velkého břicha pouze kousek… V dnešní době se spíše řídíme našimi chutěmi, jak rozumem a to také není dobře. Když dostanete chuť na sladké a máte na výběr čokoládovou tyčinku nebo banán, upřímně, co si dáte???

Když Vás trápí větší břicho, tak se musíte začít soustředit na jídlo jako celek a osvojit si zásady, bez kterých to nepůjde…

Nejčastější důvody, proč se Vaše břicho zvětšuje

Pokud si myslíte, že se břicho zvětšuje pouze z tučných jídel, tak nemáte pravdu… Důvodů je více a tučná jídla jsou pouze jeden z nich.

Hodně tuků ve stravě – tuky jsou potřebnou a důležitou látkou pro správné trávení a obecně i pro naše zdraví. Vyloučit tuky ze stravování je velká chyba. Ale není tuk, jako tuk. Cholesterol si například naše játra vyrábí sama a ze stravy jí stačí už jen minimum. Mnoho tuků (zejména živočišných) ve stravě má ​​za následek nejrychleji přibírání a to hlavně v oblasti břicha. Tuky mají nejvyšší kalorickou hodnotu (pak sacharidy a na konec bílkoviny) a tím se spalují nejtěžší.

Mnoho sacharidů ve stravě – sacharidy jsou hned po tucích nejtěžší spalitelné (energeticky) a také se ukládají především v oblasti břicha jako tuková zásoba. Přibrat z brambor, rýže nebo z těstovin se podle mého úsudku ani nedá (pokud to nejíte velké množství 4 krát za den), ale jde o to, že sacharidy a to rafinovaný bílý cukr je skoro v každé kupované potravině a to ve vysokém množství. Když si příště koupíte slazenou vodu nebo čokoládovou tyčinku, tak se dobře podívejte na zadní stranu nutričních hodnot výrobku a ze 100g to přepočítejte na hmotnost výrobku. Daný poměr cukru v tak malé sladkosti Vás nemile překvapí. Když si na svačinu dáte jednu 50 gramovou sladkost a během dne vypijete slazenou vodu, tak denně můžete přijmout navíc i 100 g cukru a ani si to pořádně neuvědomíte… Pak se však divíte, že máte větší břicho a nezapnete kalhoty.

Málo bílkovin – bílkoviny se do tukové zásoby neukládají a mají nejnižší kalorickou hodnotu, tedy spalují se nejsnáze. Bílkoviny nám také pomáhají startovat metabolismus a tím podporují i ​​spalování tuků.

Žádná fyzická aktivita – do práce na autě, z práce také, chůzi máte jen když jdete vysypat smetí?… Pokud se i Vás týká tento scénář, tak Vaše břicho má pravděpodobně dobrou “zásobu” tuku. Pohyb není dobrý jen pro “pevnou” postavu a velké svaly… Fyzická aktivita v jakékoliv formě pomáhá spalovat energii z přijatého jídla, urychluje trávení a podporuje celkový metabolismus.

břišný tuk, ako sa zbaviť břicha

Co dělat, aby se břicho zmenšilo?

Změňte svůj celkový životní rytmus! Nikdy nestačí změnit pouze jednu “věc”… Zmenšit břicho vyžaduje více kroků, aby byl efekt trvalí.

Tuky – preferujte hlavně tuky rostlinné. Na místo chipsů a jiných slaných pamlsků si dejte raději ořechy, ale také pozor na množství! 20 gramů denně nesolených, nepražených ořechů zcela stačí. Na místo vepřového sádla nebo másla používejte kokosový nebo olivový olej. Kromě tuku přijmete i jiné účinné látky. Smažená jídla zcela vylučte, preferujte raději grilované, pečené, vařené nebo dušené. Nejideálnější možností, jak eliminovat tuky, je připravovat si jídlo sám (doma). Nebuďte odkázán na restaurace a jídelny, tam se s tukem a to hlavně přepáleným nešetří.

Zelenina a ovoce – na tyto úžasné potraviny nesmíte zapomínat, ani když máte břicho ploché. Zelenina a ovoce díky vyššímu obsahu vitaminům a vlákniny jsou při hubnutí velmi nápomocné. Vláknina na sebe, jako kdyby, váže tuky a ty se snadněji uvolňují z těla. Jezte zeleninu a ovoce každý den a tím si také pomůžete od většího břicha.

Hýbejte se – cílená aktivita má pozitivní vliv na tuto partii (i na ostatní). Když Vás břicho velmi trápí, tak Vám v posilovně pomohou objevit cviky vysloveně na tuto partii. Pokud nechcete chodit do posilovny, nevadí, najděte si nějakou “vnější” aktivitu. Na začátek klidně zvolte chůzi pěšky, běh, časem vyzkoušejte například plavání, při něm jsou klouby odlehčené a člověk se nepotí… Najděte si “parťáka” na cvičení, ve dvojici to jde snadněji.

Zázvor a citron – stojí to pár korun, ale přesto to má pozitivní vliv na hubnutí a tím i na eliminování tuku (iz břicha). Vyšší obsah vitamínu C napomáhá spalování tuků. Přidávejte si do vody hlavně ráno šťávu z citronu a Vaše trávení a také vylučování bude připraveno na spalování tuků. Pak už stačí jen zvolit správné stravování, pohybovou aktivitu a bříško “z bohem”. Zázvor si přidávejte do vody, čaje, salátů, ke masu… Zázvor obsahuje látku gingerol (pálivá chuť) a právě ta pomáhá spalování tuku, detoxikaci a dalším pozitivním účinkem.

Zbavit se břicha nejde ze dne na den, ale když se budete držet těchto rad, tak se to dá dokázat.

Jsou zde rady, jak se zbavit nafouknutého břicha během hubnutí…

Share Button

Verze stránky Klasická | Mobilní