Tuky – Tuk při hubnutí a výživě

Obrázek155-150x150Tuky sú vo všeobecnosti vnímané a prezentované mnohými “odbornými” portálmi o chudnutí a zdravej výžive, ako nebezpečné či už celkovo pre naše telo a zdravie alebo pri chudnutí.Mnohé diéty a rady na chudnutie od týchto “odborníkov” sú založené na domienkach, maximálneho možného zníženia príjmu tukov v strave a tým donútiť telo využívať prebytočný tuk v našom tele.

Je to ale len polovičná pravda o tom ako funguje dlhodobé a zdravé chudnutie. Tieto “zaručené” návody Vám v podstate pomôžu schudnúť len na určitú dobu, potom nastane jojo efekt.

Čo sú to vlastne Tuky a aký vplyv má ich konzumácia pre naše zdravie. Ako sa dá teda schudnúť, bez toho aby sme si ohrozili zdravie?

Čo sú to Tuky

Tuky patria k najvýdatnejšiemu zdroju energie v potrave pre naše telo. Tvoria stavebnú zložku buniek, chráni naše telo pred únikmi tepla, umožňuje vstrebávanie vitamínov, z tukov sa tvoria niektoré hormóny…

  • sú zdrojom energie pre naše telo (svaly, srdce…), sú súčasť všetkých bunkových membrán
  • umožňuje spracovávanie, dodávanie a cirkuláciu vitamínov rozpustených v tukov… konkrétne vitamíny A,D,E,K
  • obklopuje a chráni dôležité orgány v našom tele
  • tuky sú dôležité pri udržiavaní telesnej teploty (termoregulácia)
  • dodávajú telu esenciálne mastné kyseliny, ktorý si naše telo nedokáže vyrobiť (musíme teda prijať v potrave)

Rozdělení tuků

Živočišné tuky – maso, mléčné výrobky, … .ale i všechny potraviny, které obsahují tyto složky (sladkosti, pečivo, sýry, ….). Tyto tuky můžeme nazvat jako nezdravé a našemu tělu nijak zvlášť nepomáhají.
Měly by tvořit maximálně 20% nepřijímal tuků. Živočišné tuky – Jestliže je přijme nadměrné množství – podporují vznik různých nemocí – vysoký tlak, onemocnění srdce, zhoršení kvality cév a obezitu, která je následně rizikovým faktorem skoro při všech onemocněních.

Rostlinné tuky a rybí tuk – jsou zdravé tuky, obsahují 3-omega mastné kyseliny, které pomáhají Vašim cévám srdíčku, kloubem, … .. Měly by tvořit až 80% nepřijímal tuků.

Přesto, že jsme zvyklý jíst převážně živočišné tuky, je třeba udělat první krok a zařadit do stravy více rostlinných a rybích tuků. Vaše zdraví a Vaše postava to jistě ocení.

Nezapomínejte, že v těle by měla být zachována určitá rovnováha, proto poměr 20% (živočišné tuky) a 80% (rostlinné tuky) by měl být zachován.

Tuky – Denní příjem

Doporučený denní příjem tuků je přibližně 25 – 30% (70-100g). Energetická hodnota 1g tuku je přibližně 38Kj – 9 Kcal

Pokud chcete zhubnout musíte snížit příjem kalorií zhruba o 500 kalorií denně, ale nesmíte klesnout pod Vaši bazální spotřebu – což v průměru bývá cca 1000 – 1500 kcal za den.

Nedejte se oklamat radami na hubnutí, které doporučují omezit příjem tuků na úplné minimum … takto se nehubne.

Doporučujeme podívat – Energetická hodnota potravin

Vliv tuků na obezitu a hubnutí

Z tuků tloustneme pouze tehdy, pokud jejich zkonzumujeme ve větším množství než jsme schopni spálit. Je to nejzákladnější pravidlo při hubnutí … To znamená, že pokud příjem za den větší množství kalorií (tuků) musíme je i spálit, jinak se ukládají ve formě tukových zásob a mi pomalu ale jistě tloustneme.

Například 1 gram tuku obsahuje přibližně 9 kalorií. Pokud tedy zkonzumujeme např. polovinu čokolády, přijmeme přibližně 15 gramů tuků, což je 135 kalorií a navíc dalších 200 kalorií z cukrů a jiných složek čokolády. Pokud nechceme z nich přibrat, musíme je spálit, například jít si na půl hodiny zaběhat.

Tuky a hubnutí – Zhodnocení

Tuky jsou při hubnutí nebezpečné pouze v tom případě, pokud je přijímáme nekontrolovatelně a ve velkých dávkách, které pak nestíháme spotřebovat / spálit, případně pokud jíte jen živočišné tuky. Celkově je ale příjem tuků pro tělo a zdraví potřebný, stačí pouze omezit příjem na rozumné množství a soustředit se hlavně na rostlinný a rybí tuk.

DůležitéBílkoviny při hubnutí a výživě, Sacharidy při hubnutí a výživě