Vážit se nebo se raději nevážit?

zena stoji na vaze

Začali jste hubnout a už určitě máte vytyčený cíl, kolik kilogramů chcete zhubnout… Mít cíl je dobrá věc, protože pak můžete dosahovat lepších výsledků, ale s “kamarádkou” váhou to nesmíte přehánět…

Váha odhaluje jak jste se snažili, nebo co se jako pokazilo. Může to být dobrý pomocník, ale zlý pán. Co se týče vážení se, třeba být opatrný, protože fixovat se na číslo na váze není důležité a hlavně zdravé. Může se to někdy až “svrhnout” v anorexii a podobně.

Určitě jste to alespoň jednou v životě zažili, když jste během hubnutí stoupli na váhu a výsledek Vás šokoval, ručička byla vyšší, než být měla. Když ručička na váze ukazuje vyšší číslo, s jakým jste počítali, tak z toho můžete mít až depresi a potom nastane přísnější hladovka, odpírání a může to vést až k poruchám příjmu potravy.

anorexie devce

Na druhé straně, když číslo na váze ukazuje méně, než jste počítali, tak se pak nejčastěji budete chtít odměnit za tento pěkný výsledek. Je to však chyba, protože pak ručička na váze stoupne a bude to celé začarovaný kruh. Ručičce nebo číslu na váze nepřidávejte tak velký význam, raději se zaměřte na míry. Nejrozumnější bude, když se budete vážit jednou za 2 – 3 týdny a měřte se 1 krát týdně, na mírách uvidíte reálnější výsledky, jak na váze. Měřte se vždy na stejných místech, pamatujte si je podle kostí, žeber, znaménka, tetování, nebo jiného bodu, protože i milimetry jinak mohou ukazovat jiná čísla. Važte se na místech hrudník, pas, boky, stehno a biceps.

Tak jak?

Pokud jste člověk “nad věcí”, tak se můžete vážit 1 krát týdně, ale pokud se na zhubnutí velmi “upínáte”, tak se važte raději 1 krát za 2 – 3 týdny, abyste viděli reálné výsledky. Časté vážení se není zdravé a zbytečně Vás obere o energii.