5 tipů pro zvýšení imunity – jako přirozeně zvýšit imunitu?

chory muz s chripkou

Během sychravých a zimních měsíců se vystavujeme vyššímu riziku onemocnění (nachlazení a chřipka)… V této fázi je imunita oslabeněji, než v teplé letní měsíce, protože máme nižší příjem kvalitního ovoce a zeleniny, méně slunečního záření (vliv na vytváření vitamínu D) a máme i méně cíleného pohybu. Jak si přirozeně zvýšit imunitu???

Ovoce a zelenina během zimního období má podstatně méně potřebných živin (vitamíny, minerály, stopové prvky), jako v obdobích, kdy je intenzita slunce silnější. S pohybem to není jinak… Sychravé počasí, déšť, sníh, vítr, komu by se chtělo jít cvičit do takového počasí? Posilovna je řešení, pokud zastáváte tento názor, pozor! Během zimních období se v posilovnách koncentruje větší množství lidí a v nevětraných prostorách spíše onemocníte, než dosáhnete optimální kondici. Stačí jeden nemocní člověk (chřipka, rýma) a nemocní budou “zanedlouho všichni”. Viry se přenášejí nejen osobním kontaktem, ale hlavně vzduchem. Proto pokud máte i Vy oslabenou imunitu, tak jste “cílem” pro rýmu nebo chřipku…

chudnutie zena

Jak zvýšit imunitu?

Není to až taková “věda”, jak to na první pohled může vypadat…

  1. Otužovat se
  2. Česneková kúra
  3. Zázvorový čaj, cibulový čaj
  4. Zvýšený příjem ovoce a zeleniny
  5. Dostatečný pitný režim

Otužování

Otužování je způsob zvyšování imunity. Mezi otužování patří: sprchování se se studenou vodou, sauna ale i sportování celý rok, za každého počasí. My si však projdeme podrobně otužování studenou vodou. Otužování je dlouhodobí proces. Když se budete otužovat 5 dní v roce, nemůžete čekat dokonalou obranyschopnost. Nejlepší je začít v září.

hubnuti stastny starsi par

Výsledný efekt docílíte pouze ranním otužováním. Začněte zlehka, každý zvládá chlad jinak. První tři dny se ráno sprchujte vlažnou vodou, přibližně 30 sekund. Po těchto dnech snižte teplotu vody a další tři dny se ovlažujte již 1 minutu. Sedmého dne si opět snižte teplotu vody (měla by být studená) a sprchujte se 1 minutu. Další dny už zvyšujte délku o jednu celou minutu. Když se dostanete na hodnotu 3 minuty, víte se otužovat, už jen setrvat. Při tomto tempu setrvejte alespoň tři měsíce a každý den se 1-3 minuty otužujte ve studené vodě. Do měsíce se nastartuje imunitní systém na plné obrátky.

Česneková kúra

Česnek je účinný lék na imunitu, cévy, krevní tlak, srdce a astma. Česnek obsahuje mnoho vzácných látek: Vitaminy skupiny B, vápník, draslík, sodík, hořčík, fosfor, železo, měď, mangan, síra, jód, bróm, křemík, arsen a látky s antibiotickým účinkem. Tyto látky jsou účinné v boji s mnoha nemocemi. Pročišťuje krev, snižuje špatný cholesterol který čistí z cév, pročišťuje trávicí trakt, proti únavě, snižuje vysoký krevní tlak a mnohé jiné… Výhodou je, že ho dostanete bez lékařského předpisu v každém obchodě.

helmifit cibule, cesnek

Tuto týdenní kúru je nejlepší začít ihned (září, říjen)

Postup: 15 stroužků česneku, 1 lžíce medu – stroužky česneku přetlačte a smíchejte s medem, tuto hmotu dejte do ledničky. Užívejte ji 2 krát do dne, nejlépe ráno a večer. Přidat jednu čajovou lžičku do čaje, promíchat a po doušcích vypít.

Cibulový čaj

Potřebujete: 1 ks cibule, 1 ks citron (limetka), 1 lžičku med a voda

Očištěnou cibuli nakrájejte na větší kousky, zalijte 0,5 litrem vody a vařte na mírném ohni 10 minut. Uvařený čaj přeceďte, přidejte šťávu z citronu a lžičku medu. Tento čaj pijte ať už jako prevenci před onemocněním, nebo během nemoci. Dodá potřebné živiny, snižuje teplotu a pročišťuje dýchací cesty od hlenů.

limonada se zazvorem a matou

Zázvorový čaj

Potřebujete: 1 PL nastrouhaného čerstvého zázvoru, 1 lžičku med, voda, 1 kroužek citronu

Nastrouhaný zázvor vložte do hrnce s vodou (0,5 litru) a vařte 5 minut. Po 5 minutách vypněte zdroj a nechte na plotně ještě dalších 5 minut. Čaj sceďte, přidejte med a šťávu z citronu. Horký vypijte. Je nápomocný při chřipce nebo při nachlazení a pijte ho alespoň dvakrát do dne pro uvolnění a ukončení zdravotních problémů

Ovoce a zelenina

Dostatek ovoce a zeleniny by měl být během celého roku, ale na podzim av zimě obzvlášť. Vitamíny, minerály a stopové prvky přirozeně zvyšují obranyschopnost organismu a proto dbejte na denní příjem alespoň 2 kousky ovoce a 2 kousky zeleniny

mix citrus.ovoce v košíku a šťáva v pohári

Dostatek tekutin

Správný pitný režim se odvíjí od hmotnosti člověka. Ideálně by měl být: 4 deci vody na 10 kilogramů váhy. Během chřipkových období byste měli denně přijmout o 0,5 litru vody navíc. To znamená pokud máte za den vypít 2 litry vody, tak během studených období vypijte 2,5 litru vody. Čaje, kávy a polévky se nepočítají do pitného režimu, počítá se pouze čistá voda.

Klikněte sem a dozvíte se, jak si zlepšit náladu během hubnutí… 5 rad, které zaberou!