Poruchy příjmu potravy “PPP” – anorexie, bulimie, bmi index, nebezpečí…

zena stoji na vaze

Vyhublé “celebritky”, modelky, hvězdy z filmů se z každého média na Vás spokojeně šklebí… S obdivem je všechny sledujeme a i když se možná stěžujete, jaké jsou nechutně vyhublé, řekněte si upřímně, zda jste alespoň jednou v koutku duše nechtěli vypadat jako oni???

Být hubený od přírody, je věc genetiky a zdravého životního stylu, ale když se snažíte uměle (dietami) tento zjev dosáhnout a udržet, pak je to už dlouhodobé “trýznění” těla, které nemá pozitivní efekt na organismus. Být hubený a být zdravý se dá díky zdravému životnímu stylu, ale ne díky dietám a hladovkám. Zde najdete popis, co znamenají poruchy příjmu potravy a jaký vliv to má na psychiku a tělo…

Hubnutí dietami a hladovkami se často končí anorexií nebo bulimií, proto je třeba sledovat i své okolí…

anorexie devce

Rozdělení poruch příjmu potravy

  1. Anorexie
  2. Bulimie
  3. Přejídání

Všechny tyto typy “PPP” (poruch příjmu potravy) se nejčastěji objevují v období dospívání, ale jako každá nemoc si nevybírá věk, může přijít i ve třinácti, ale i v padesátce. Mnoho krát jsou lidé pod psychickým tlakem okolí, rodiny, problémy ve škole, či práci, změny jejich těla (nejčastěji dívky v pubertě – růst prsou, hormonální změny, zaoblení boků a menstruace) čím se chtějí dostat pod svou vlastní moc. Kontrola nad svým tělem, se zjistí jako vhodná metoda, kterou si chtějí dokázat vlastní nezávislost. Důležitý bod je: společenský tlak, dnes je preferována vyhublost (televize, média) dívky se chtějí podobat svým “idolem”, následují jejich v každé dietě, oblékání a také ve vyhublosti. Anorexie a bulimie na sebe velmi navazují a jsou často krát propojeny. Další velmi důležitá věc je: přehnané cvičení, týká se anorexie a bulimie, na kolik pacienti chtějí redukovat hmotnost a nepřijímají potravy kolik by měli, tak tělo je vystaveno ještě většímu tlaku a námaze. Pokud se toto týká dospívajícího, je velmi pravděpodobné, že se jeho vývoj zastaví, nebo bude nekompletní. Léčení poruch příjmu potravy: psycholog nebo psychiatr určí, jaká léčba je vhodná. Vždy je to individuální, od stupně poruchy, u každého jedince se zvlášť hodnotí jeho stav. Vždy je důležitá po odhalení těchto poruch: podpora rodiny, přátel, ať pacient ví, že na to není sám.

Výpočet ideální váhy naleznete zde, klikněte sem a dozvíte se, zda je Vaše hmotnost v pořádku.

Mentální anorexie (anorexie nervosa)

Častá choroba, která postihuje nejen modelky…

zena s tenkym pasem, anorexia

Vyznačuje se nechutenstvím a vědomím odmítáním potravy, za účelem snižovat stále svou váhu. Jelikož mají zkreslený úsudek vlastní postavy, nevědí už reálně ohodnotit svou postavu, mnoho krát se vidí jako tučné, ale v realitě jsou “vyhublé až na kost”. Anorexie není o odporu k jídlu, či nechutenstvím, je to jen přemáhání skutečného hladu. Toto onemocnění není jen “nejíst”, je to bludný kruh nejeden s fázemi přejídání a znovu hladovění… Zdravotní problémy, které jsou vyvolány nejeden, jsou například: ztráta menstruace, neplodnost, rozvrácení trávení, porucha vyprazdňování, únava, bolesti hlavy , narušení teploty těla (jednou je člověku zima, jednou má návaly horka), deprese a také se sebevražednými sklony… Věková hranice není určena, může postihovat ženy, muže a také dospívajících.

Bulimie (bulimia nervosa)

Toto onemocnění nebývá tak zjevné, jako anorexie, buďte proto všímaví…

poruchy stravovania

Vyznačuje se záchvatovitým přejídáním a následným vyvoláním zvracení nebo umělého vyvolání průjmu (projímadla). Toto nárazové jedení a následnost, je obrovský nápor na tělo a hlavně na trávicí systém. Tělo postupně chátrá, kazí se zuby (zvracením, kyselina žaludeční), ničí se střevní mikroflóra, hormonální změny v těle, vypadávání zubů, vlasů (z nedostatečného vyživení), bolesti břicha, kožní problémy, otoky končetin,… Stejně jako při anorexii, není určena věková kategorie, kterou bulimie postihuje.

BMI index

Je to výborná “pomůcka” při zjištění, zda máte i vy podváhu, nadváhu, nebo normální hmotnost. Výpočet je jednoduchý hmotnost v kilogramech vydělíme druhou odmocninou výšky v metrech.

BMI = Kg: Výška (m) na druhou

Tabulka výsledků

Extrámní podváha        Pod 16,5
Podváha     Od 16,5 – 18,5
Ideální váha     Od 18,5 – 25
Nadváha     Od 25 – 30
Mírná obezita     Od 30 – 35
Střední obezita     Od 35 – 40
Morbidní obezita         Nad 40

tucny muz si vybera medzi zdravym a nezdravym jidlom

Pro-ana

Toto je název stránek, na kterých se spolčují dívky a chlapci trpící PPP. Původně byly tyto stránky tvořeny za účelem, aby varovali pacientů před anorexií a bulimií, jaký negativní vliv má na tělo, zdraví a psychiku. V přítomnosti však tyto stránky propagují vyhublost a poskytují zaručené “recepty”, pro ně, na “dokonalou” podvyživené postavu. Mnohé tyto pro-ana stránky, jsou monitorovány a rušeny, protože vybízejí dívky ke hladovění, zvracení, užívání projímadel a mnohé jejich rady jsou na hranici smrti. Některé jejich motivační výroky jsou:

“Pouze hubení lidé jsou šťastný a něco dokáží”

“Pravidla a rady” těchto nebezpečných stránek

  • Postav se před zrcadlo a řekni si, že si tlustá
  • Never tomu, co o tobě říkají druhý
  • Denně se dívej na anorektické dívky a staň se jí
  • Vypĺňaj se velkým množstvím vody, nebudeš cítit hlad
  • Káva tě udrží na nohou, i když padáš únavou a hladu
  • V obchodě si zkoušej o 2 čísla menší oblečení, tím se motivujete, aby si zhubla ještě více, než dosud

zena nakupuje nove obleceni

Všímejte si své okolí

Sami dobře vidíte, že když toto čtou mladí lidé, možná zklamaní z lásky, či jiného důvodu, nechají se snadno “zlákat” na tyto chodníčky. Toto jsou absolutně nebezpečné metody hubnutí, tímto si jen kazí zdraví, psychiku a mnoho krát na trvalo. Na místo hladovky, třeba jíst pravidelně, malé množství, třeba mít pohyb, nějaký oblíbený sport, dostatečný pitný režim. A hlavně psychickou pohodu, přátel a rodinu. Pokud zpozorujete některé příznaky, promluvte si s dotyčným a pokud je to Vaše dítě, tak se nebojte vzít ho za odborníkem.

Toto je ten pravý recept na štěstí a zdraví

Z vlastní zkušenosti vám vím říci, že každodenní boj s hladem, kalorickými hodnotami, váhou a mírami, není to pravé o co v životě jde. Věnovat se jen jídlu, číslům, počítání hodnot potravin a přehnaným cvičením jsou jen recept k depresi. V životě jde o radost, zdraví, vnitřní pohodu, ale tu nedosáhneme když celé dny, měsíce, sledujeme jen jídlo. Třeba sportovat, cestovat, radovat se ze života jak nejvíce to jen jde. Když budeme dělat co máme rádi a těšit se přirozeně ze života, každá negativita se ztratí.

Pokud si chcete pomoci při hubnutí, tak klikněte sem a najdete zde 4 body, které se vyplatí změnit...