Vyplatí se zhubnout rychle??? Výhody, nevýhody a zdravá míra hubnutí…

mereni obvodu pasa

Pokud i Vy patříte k netrpělivým a chcete výsledky hubnutí ihned, tak si dejte pozor, aby se Vám to nevypomstilo. Zhubnout rychle je pro organismus zátěží a ne vždy to může mít dobrý efekt. Kolik je tedy zdravá míra hubnutí, aby byl efekt trvalý, bez jojo-efektu???

Nejčastější příčiny rychlého zhubnutí

Rychlé zhubnutí se Vám na první pohled může zdát jako “super”, ale není tomu vždy tak… rychlé zhubnutí může být cílené a necílené, někdy se tomu zabránit nedá, ale každé hubnutí by mělo být promyšlené a řízeny. Dávejte si na to pozor.

Nemoc – nemoc přichází často neohlášená a může mít rychlý spád na celkový organismus člověka. K tomu se může přidružit nechutenství, zvracení nebo různé druhy bolestí a ty mohou člověku bránit v pojídání. Pak však přichází rychlé chřadnutí organismu a hubnutí, ne jen tuků ale co je horší, tak i svalů.

Stres – někdo ve stresovém období nekontrolovatelně je, pak přibírá a jiný zas nejedí a potom hubnou. Nejhorší na tom je to, že hubnutí díky stresu má negativní vliv na zdraví. Dochází často krát ke podvýživě, tedy nedostatečné výživě organismu, hubnutí nejen tukové hmoty ale i svalové a člověk je pak vyčerpaný, nervózní a mohou se přidružit i poruchy spánku. Stresu se snažte vyhnout ať už hubnete nebo ne.

Dieta / hladovka – každý kdo něco z tohoto vyzkoušel ví, že alespoň na začátku je rychlost “úžasná”, ale pak nastává zlom, hubnutí se zastaví a přichází “demotivace”… Každý dobře ví, co slova dieta a hladovka přinášejí, nic jiné než jojo-efekt. Stojí Vám to za to? Diety a hladovky zpomalují metabolismus, trávení a podporují hubnutí svalové hmoty a navíc po skončení této metody se můžete těšit na kilogramy navíc po dlouhou dobu… Znovu nastartovat trávení zpomalené dietami a hladovkami je velmi obtížné a to hlavně pro člověka, který do toho velmi “nevidí” a není trpělivý. Slovu dieta a hladovka se obecně vyhýbejte.

ruzne koncepcie vyzivy

Dopad rychlého zhubnutí na organismus

Rychlé hubnutí zní “pěkně”, ale v realitě to není žádná výhra. Pokud se hubne rychle a často, tak mohou nastat tyto problémy, není to jen o čísle na váze…

Nechutenství – když se snažíte nejíst nebo si vědomě jídlo zhnusit, tak se to časem může skutečně splnit. Z dlouhodobého hlediska je jídlo životně potřebné a pokud ho z nějakého důvodu nebudete jíst, tak jak je třeba, tak se časem vyskytnou nejen zdravotní ale i psychické problémy. Nejčastějšími problémy s přijímáním jídla jsou anorexie, bulimie nebo ortorexia… Chcete-li úspěšně zhubnout, tak jídlo musíte mít rádi, jíst pravidelně a různé druhy potravin.

Oslabená imunita – rychlé hubnutí a tedy nedostatečná výživa je krokem ke oslabené imunitě a tak víme asi co může nastat. Různá onemocnění se na člověka lepí jako “mouchy na lep”, protože pokud tělo nemá dostatek vitamínů, minerálů či stopových prvků, tak je tělo celkově oslabené.

Padání vlasů či lámání nehtů – s nedostatečnou výživou je samozřejmě spojena i stránka “krásy”. Když chcete mít krásné vlasy, nehty nebo zdravě vypadající pokožku, tak příliv různých živin musí být pravidelný.

Poruchy spánku – při nedostatečné výživě nemůžete čekat, že spánek bude výborný. Když “odpadnete” od únavy možná ano, ale zdravé to určitě není, takže pokud se chcete dobře vyspat, tak začněte pravidelně jíst různorodé potraviny a potom může být i nervový systém a spánek kvalitní.

Nervozita, neklid – vzpomeňte si na chvíle, kdy jste byli hladový, neměli jste u sebe jídlo nebo jiný důvod. Když je člověk hladový a vysílený, tak je jasné, že neuvažuje reálně a je ovlivněn nedostatkem cukru což vede hlavně ke nervozitě, migréně, točení hlady, ospalosti a celkové “nedobré” náladě. Při pojídání pravidelně máte dostatek energie, mozek má z čeho brát energii a navíc je trávení stále nastartované.

Kolik je zdravá míra zhubnutí?

Přesné číslo se dá těžko dedukovat protože každý máme jinou stavbu těla, metabolismus, práci, chutě, spalování atd… Pokud však chceme hovořit o přibližných číslech, tak zdravá míra zhubnutí je 0,5 – 1 kilogram týdně.

zelene jablko s hmotnostni stupnici a meraci paska

Vyplatí se rychle zhubnout?

Odpověď už asi z tohoto textu znáte. Rychle neznamená efektivně a dlouhodobě. Zhubnutí musí mít svou posloupnost, rozmanitost a pořádek. Věnujte se hubnutí pravidelně, aby byla Vaše strava pestrá a pravidelná, nezapomínejte na pitný režim a i pohybovou aktivitu.

Jak se říká pomalu dále dojdeš a hlavně s trvalým efektem.

Klikněte sem a dozvíte se, zda má vůbec zelený ječmen účinky na hubnutí…