Tuky a ženy (ve stravě, ne na břiše)… Potřebujeme je vůbec?

zena je obrovsky sendvic

Potřebuji vlastně přijímat tuky? Jsou mi k něčemu dobré? Když chci zhubnout, tak bych asi tuky neměla konzumovat, nebo jak to je??? Abyste zdravě zhubli a hlavně bez jojo-efektu musíte se naučit rozpoznávat tuky a správně je jíst…

O tucích

Tuky jsou zdrojem energie, který má nejvyšší kalorickou hodnotu, po něm jsou sacharidy a po nich bílkoviny. Tuky jsou také stavební jednotkou našich buněk a dále nám v těle zajišťují toto: podporují vstřebávání vitamínů, které jsou rozpustné pouze v tucích (vitamíny A, D, E a K), podporují tvorbu tepla (zahřívají nás), podporují zdravé srdce, cévy a svalstvo. Když je tuků v těle hodně, tak se ukládají do tukových zásob a to nikdo nechce. Preferovat by se měli především rostlinné tuky a rybí, které by měly tvořit okolo 80% množství z denně přijímaných tuků. Živočišné tuky by ste měly přijímat pouze z 20% množství z celkově přijatých tuků.

potraviny obsahujuce dobry tuk

Jak jsou na tom ženy a jak muži?

Většina žen preferuje ve své stravě sacharidy. Sacharidy jsou rychlým zdrojem energie a ještě jsou i “chutné”. Na sacharidy se snadno zvyká, ale pak těžko odvyká. Možná budete překvapeni, ale ženy by měly mít ve stravě tuky a to více, než muži. Ženské tělo funguje jinak než mužské, naše ženská těla potřebují nutně tuky a to hlavně kvůli hormonální funkci. Ženský hormon estrogen podporuje spalování těchto tuků více než spalování u mužů jejich hormony. Výzkumy také dokázaly, že ženy spalují při cvičení více tuků, než muži a je to díky typu svalů, které máme. Muži by měli mít ve stravě práveže více sacharidů, ty jsou jim přijatelnější.

tuk na brichu

Doporučená denní dávka tuků pro ženy během hubnutí

Během hubnutí je dobré mít přehled ve svém jídelníčku, abyste určité živiny nezanedbali a to i tuky. Ani během hubnutí se jim nemůžete vyhýbat, naše tělo je potřebuje. Naučte se rozpoznávat tuky a vybírat si ty správné.

Ženy, které hubnou by měli denně přijmout 20% tuků z celkového příjmu stravy a v praxi to znamená kolem 50 – 60 g tuku.

Preferujte tyto potraviny

Během hubnutí musíte přijímat tuky a najdete je v těchto potravinách… Naučte se je kombinovat a dobře načasovat.

vlasske orechy v dlanich

 • Ořechy a semínka
 • Sója a tofu
 • Ryby a mořské plody
 • Rostlinné oleje (kokosový, olivový…)
 • Avokádo
 • Vajíčka
 • Zakysané mléčné produkty
 • Hořká čokoláda (s mírou a kvalitní)

Tímto potravinám se raději vyhýbejte

Asi víme velmi dobře, kde se nacházejí “špatné” tuky, i když chutnají dobře, nekonzumujte je pravidelně a už vůbec ne během hubnutí.

 • Tučné maso a vnitřnosti (vepřové, slanina…)
 • Slané “pamlsky” (křupky, chipsy…)
 • Sladké “pamlsky” a pečivo (croissanty, zákusky, dorty…)
 • Mléčná, bílá čokoláda a její produkty
 • Krémové a tučné mléčné výrobky (smetana, máslo, krémové jogurty…)

Mají ženy jíst tuky během hubnutí???

Odpověď je určitě ano, ale naučte se je přijímat v rozumném množství a zdrojem ať jsou ty správné potraviny. Pokud si zvolíte 100 g mléčné čokolády denně za zdroj příjmu tuku, tak určitě nezhubnete… Hubnutí musí obsahovat všechny živiny a to i tuk.

Poznejte přesné nutriční hodnoty hovězího, vepřového masa, drůbeže a ryb. Klikněte sem a najdete zde i hodnoty tuků, sledujte je!…