Alkohol, káva, čaj, džusy a jiné nápoje během hubnutí.

svieže nealkoholické nápoje v pohároch

Alkohol, káva, džus, minerálka, limonády a čaje se do denního pitného režimu nepočítají, věděli jste to? Je to jen takový “doplněk” pití. V tomto článku si přiblížíme dopad na trávení, zdraví a hubnutí jaký mají tyto nápoje. Netřeba jejich zcela vyloučit, ale konzumace těchto nápojů musí být “promyšlená” a občasná…

Alkohol

Všechny alkoholické nápoje mají vysoké energetické hodnoty, protože jsou plné cukru (sacharidů).

Kromě cukru mají ještě kromě bolení hlavy druhý den nevýhodu tu, že překyselují organismus. Překyselený organismus je novodobá civilizační choroba, která nemá pozitivní vliv na zdraví člověka. Když chcete zdravě zhubnout, tak by bylo nejlepší konzumovat pouze bílé suché víno zředěné s minerálkou nebo s čistou vodou. Tím se cukr rychleji a snadněji uvolní do krve a Vy hned spalujete tuto energii. Bílé vínko konzumujte, během hubnutí, maximálně jeden krát za jeden až dva týdny. Aby si Váš glykemický index nezvykl na potřebu sladkého.

Káva

Skutečná káva (překapávaná, presso, esspreso) dodává tělu energii, zvyšuje pozornost, pomáhá vyprazdňování, urychluje metabolismus, detoxikuje tělo a odvodňuje nadbytečnou vodu z těla.

káva v šálke

Při hubnutí je káva povolena 1 – 2 za den, ale bez cukru. Mléko si můžete přidat do kávy, ale pouze obyčejné mléko, ne smetanu. V různých instantních káv (kde je sušené mléko a také cukr) jsou i jiné látky, které hubnutí a celkové zdraví nepodpoří. V této kávě se nacházejí zbytečné kalorie a umělá sladidla, které podporují pouze závislost na sladkém a… Dopřejte si raději skutečnou kávu a ne tuto “umělou náhradu” tohoto skvělého nápoje. Nezapomínejte však, že káva odvodňuje tělo a proto po každé kávě přijměte navíc alespoň dva deci vody, abyste tělo opět hydratovaly.

Džus, limonáda, sirup a kofoloviny

Všechny tyto typy nápojů jsou pouze zbytečnými energetickými “bombami”. Jsou plné cukru (bílého), umělých sladidel (Aspartam), umělých barviv, konzervantů, kyselin, oxidu uhličitého (bublinky), kofeinu, guarové gumy a podobných látek…

ovocne nápoje stavy v poharoch - zelena paradajkova mrkvová a cviklova

Tyto látky tělo pro svoje fungování nepotřebuje, jsou to tedy zbytečné chemikálie, které do těla přidáváte a jejich přebytek se Vám dříve či později může ohlásit v podobě nějaké vážné či méně vážné nemoci. Pokud si skutečně nevíte odpustit sladké pití, tak si během hubnutí vyrobte doma bezový sirup (květen – červen). V něm máte pouze cukr a kyselinu citrónovou, nic kromě toho a bezu. Tento nápoj však pijte pouze dva krát týdně – po 1 PL do tří deci čisté vody. Tímto si tělo nenaučíte na příliv cukru a nebudete závislí na sladkém. Pokud během letního dne máte velkou chuť na džus, tak si zkuste vybrat takovou značku, kde bude co nejméně “chemie” a dva deci džusu si rozřeďte se dvěma deci vody. Udělejte si takovýto střik, ale pijte ho pouze jeden krát týdně během teplých dnů.

Čaj

Teplý čaj během zimního období je to nejlepší co může být. Bylinkový, zelený, černý nebo ovocný čaj je skutečným požitkem během nepřízně počasí.

caj v salke

Jak a kolik ho však pít, abyste stále hubli a byli zdravý? Pokud jste právě nemocný a máte chřipku či jste nachlazený, tak se čajem můžete “nalévat” kolik Vám chutná a to hlavně bylinkovým (sypaným) a bez cukru. Při nemoci jde hubnutí mírně bokem, protože tělo se zaměřuje výhradně na uzdravení organismu. Takže klidně pijte denně i 1,5 – 2 litry čaje. Z toho 0,5 litru čaje můžete vypít s medem, ostatní čaj s citronem. Med vždy přidávejte pouze do letní tekutiny, pokud přidáte med do horkého nápoje, tak ztrácí všechny léčivé účinky. Alespoň litr vody přijměte kromě čaje, abyste zajistili ještě lépe hydratování těla během nemoci.

Když jste zdravý, během běžného režimu, tak čaje byste měli vypít maximálně 0,5 litru za den (2 čaje), protože častým pitím čaje ve vysokých množstvích se Vám na močových cestách a ledvinách bude dít to, co se děje na šálku, když tam dlouho necháte čaj. Hnědé usazeniny, které lemují pohár se Vám budou tvořit i na močových cestách. Proto čajík ano, ale pouze během nemoci, nebo jen 0,5 litru za den. Nejlepší čaj by byl bez cukru s citronem a 2 -3 krát týdně s medem.

Kalorické hodnoty různých nápojů (alko, nealko…) naleznete právě zde.