6 “věcí”, na které si během léta dejte pozor!

opalena zena na plazi

Léto je perfektní období, během něhož se dá snadno a zdravě zhubnout a také jednoduše udržet svou hmotnost. Pokud dodržíte pár jednoduchých rad, víte svoji hmotnost zredukovat a také si užít krásné léto. Přesvědčte se sami jaké je během léta hubnutí jednoduché.

1. Jezte pravidelně

Během horkých dní nikomu velmi nechutná jíst, přesto musíte během hubnutí udržet stravu 4 – 6 krát do dne. Zapojte do svého jídelníčku více zeleniny, ovoce a lehkých potravin, ty Vám zajistí rychlé, bezproblémové trávení a Vy nebudete nikdy přejetí na prasknutí. Podle toho, kdy vstáváte a kdy jdete naopak spát rozložte jídlo od 4 do 6 porci během dne. Jezte přibližně každé 2,5 – 3,5 hodiny, to Vaše trávení udrží stále nastartované.

zena pije kavu pri pohlade na more

2. Co nepít a co pít

V létě je přirozené, že se více potíme a tím pádem tělo vyžaduje tekutiny. Pocením tělo přichází io minerální látky ale pitím slazených nápojů jejich určitě nedoplníte. Častokrát nás však lákají slazené nápoje, koktejly a podobné mlsné pití. Pitím limonád, džusů a ochucených minerálních vod do sebe doplníte jedině sacharidy, barviva, zbytečné CO2 (bublinky) a všemožné i nemožné “umělina”. Chcete-li pít něco sladkého, tak si připravte mixováním nebo v smoothieovači čerstvý džus z ovoce.

grapefruitove smoothies

Rozmixujte pár druhů ovoce případně zeleniny, dejte si tam pár kostek ledu a budete mít záruku zdravého pití. Smoothie nebo domácí džusy však nenahrazují příjem vody. Voda musí být celkový základ Vašeho pitného režimu. Během hubnutí v létě si můžete dopřát i kávu, ale tady volte raději překapávanou kávu bez cukru (espresso). Nikdy nečekejte na žízeň, žízeň je již signál těla, že jste mírně dehydrovaný. Pijte průběžně během celého dne, hubnutí je jednodušší, když je tělo dobře hydratované.

3. Pokud nejste naučený na zeleninu a ovoce, tak začněte opatrně

Pokud jste se ze dne na den rozhodli, že zapojíte do svého stravování více zeleniny a ovoce, tak začněte pomalu. Tím, že za den sníte půl kila ovoce a zeleniny a nejste na to zvyklý si můžete přivodit plynatost nebo průjem.

nafouknute bricho pocas hubnuti

Začněte tím, že ke snídani si dáte 2 ks zeleniny, na svačinu jedno ovoce, ke obědu zeleninovou přílohu. Další týden přidejte ovoce nebo zeleninu i na svačinu a zeleninovou přílohu i ke večeři, tento poměr ovoce a zeleniny můžete časem zvýšit. Nechte Vaše trávení, ať si zvykne na vyšší příjem vlákniny a živin.

4. Hýbejte se i přes horku

Venku je 32 stupňů a jsme rádi, že vůbec jako tak prožijeme tyto horka a jít běhat v takové teplotě je nereálné. Nevadí, na výběr je stále mnoho letních sportů, které Vás nemusí rozehřívá. Jděte na plovárna nebo do centra kde se cvičí aqua zumba, aqua fitness, aqua aerobik a tyto hodiny Vám přinesou nejen příjemné ochlazení těla, ale i jeho zpevnění a rychlejší hubnutí.

mladá žena sportuje na pláži - běh

5. Nezapomeňte na bílkoviny

Při hubnutí je dostatek bílkovin ve stravě základ všeho. Když nemáte během hubnutí v stravě dost bílkovin, tak je velká pravděpodobnost, že Vaše tělo bude hubnout ne tukovou hmotu, jak byste chtěli, ale právě naopak svalovou hmotu. No a když se hubne svalová hmota, tehdy nejčastěji dochází ke známému jojo-efektu.

potraviny s obsahom bielkovin - maso, losos, syr, mlieko, fazula, vajce

Dbejte na příjem bílkovin ve stravě, Vaše hubnutí bude zdravější a pak si udržíte svoji hmotnost mnohem jednodušší. Bílkoviny přijímejte v podobě luštěnin, sóji, mléčných produktů, libové maso (ryby, drůbež), vajíčka, hnědá rýže, tmavé pečivo (opatrně), ořeších nebo různých semínkách.

6. Nenechte se zlákat na zmrzlinu a zákusky

V létě je na každém rohu otevřený stánek se zmrzlinou či terasa s nabídkou různých lahodných zákusků. Nenechte se zlákat těmito pamlsky pokud právě hubnete, hubnutí se Vám může velmi snadno zastavit a to Vám přece nestojí za jeden kopeček tuku a cukru.

domaci cokoladova zmrzlina

Když hubnete těšte se z toho a vězte, že když zhubnete na hmotnost jakou chcete, pak si sem tam dopřejete kopeček zmrzliny, ale do té doby se držte svého stravovacího režimu a výhra bude zde brzy. Pokud Vám chlazená zmrzlina velmi chybí, pak si doma vyrobte ledovou ovocnou zmrzlinu tím, že v misce rozmixujte libovolné ovoce na kaši a dejte na pár hodin do mrazáku. Toto ovoce zmrzne a vy ho pak můžete papat na svačinu nebo jako první pomoc. Pozor, ovocná zmrzlina neobsahuje žádnou smetanu, takže se nebude dát tak pěkně nabrat na lžičku, proto ji před jedením vyjměte a nechte 10 – 15 minut odstát, aby se trochu rozmrazí.

Přesvědčte se sami jaké je během léta hubnutí jednoduché