Tuky a hubnutí (pravda o tucích)

Je tuk největší nepřítel hubnutí? Do jaké míry pomohou rostlinné tuky zhubnout? Jsou živočišné tuky opravdu tak špatné? Nebo je to všechno přehnané? Pravda je někde uprostřed. Podívejme se na ni z bližší.

Je pravda, že tuky při hubnutí nepomáhají, ale také je pravda, že je při hubnutí nemůžeme úplně vynechat. Měly by tvořit 30% denního příjmu kalorií a také jsou nezbytné v menším množství i pro naše zdraví. Takže dieta, při níž zcela omezíte příjem tuků je nezdravá, protože tuky se také podílejí na správné funkci našeho organismu. Například vitaminy A, D, E a K jsou rozpustné pouze v tucích

Rozdělení tuků
Živočišné tuky – maso, mléčné výrobky ,…. ale i všechny potraviny, které obsahují tyto složky (sladkosti, pečivo, sýry ,….). Tyto tuky můžeme nazvat jako nezdravé a našemu tělu nijak zvlášť nepomáhají. Měly by tvořit maximálně 20% příjmem tuků. Živočišné tuky – pokud jejich příjmy nadměrné množství – podporují vznik různých nemocí – vysoký tlak, onemocnění srdce, zhoršení kvality cév a obezitu, která je následně rizikovým faktorem skoro při všech onemocněních.

Rostlinné tuky a rybí tuk – jsou zdravé tuky, obsahují 3-omega mastné kyseliny, které pomáhají Vašim cévám, srdíčku, kloubem ,….. Měly by tvořit až 80% příjmem tuků. Přestože jsme zvyklý jíst převážně živočišné tuky, je třeba udělat první krok a zařadit do stravy více rostlinných a rybích tuků. Vaše zdraví i Vaše postava to určitě ocení.

Nezapomínejte, že v těle by měla být zachována určitá rovnováha, proto poměr 20% (živočišné tuky) a 80% (rostlinné tuky) by měl být zachován.

Vliv tuků na obezitu a hubnutí
Ano, přibíráme i z tuků, ale pouze tehdy pokud jejich přijímáme víc než bychom měli. Hodně krát si to ani sami neuvědomujeme a přijímáme tuky v skrytých formách (sladkosti, chipsy ,….) nebo jen hodně jíme, respektive více kalorií přijímáme, než spálíme. Kalorie nejsou pouze v tucích, ale tuky jsou nejkoncentrovanější zdroj kalorií. Například gram tuku obsahuje přibližně 9 kalorií. Pokud si dáme “jen tak” polovinu čokolády, sníme asi 15 gramů tuků, což je 135 kalorií. Pokud nechceme z nich přibrat, tak bychom si měli jít “jen tak” na půlhodinku zaběhat, abychom je spálili. Jen to se nám už nechce. Takže si třeba vybrat. Nedá se hodně a nezdravě jíst, nehýbat se a mít pěknou postavu.

A proto tloustneme, resp. proto se nám nedaří zhubnout. Takže tuky můžete klidně jíst i při hubnutí, ale musí být v přiměřeném (menším) množství. Proto je při hubnutí vhodné určit si plán, resp. postup hubnutí – stanovit si, co a kdy budete jíst (jednou za čas si klidně dejte i to, co máte rádi). Pokud chcete úspěšně zhubnout tak byste měli snížit příjem o minimálně 500 kalorií denně, ale nesmíte klesnout pod Vaši bazální spotřebu – což v průměru bývá cca 1000 – 1500 kalorií za den.

Váš tým hubnuti.peknetelo.eu

Určitě si přečtěte:

“Jak nezkazit hubnutí “………………………………….